Extrémní sucho na některých místech Pardubicka

Nedostatečné množství srážek na Pardubicku má za následek popraskanou půdu, vyschlou trávu a nízkou úrodu pro zemědělce. Podle portálu Intersucho je v části regionu sucho dokonce extrémní. Vůbec nejhorší situace panuje kolem Zdechovic a Chvaletic. Meteorologové navíc větší srážky neočekávají ani v dalších dnech.

„Aby se mohly tvořit lokální srážky, musí být v ovzduší vodní pára, která se vypařuje například z rybníků a vodních ploch. Pole a lány moc vlhkosti nevydají. V nejbližších dnech se pravděpodobně budou vyskytovat srážky v místech, kde jsou různé pahorkatiny. Žádné plošné srážky neočekáváme,“ informoval Tomáš Popelka z českého hydrometeorologického ústavu. S nedostatkem úrody bojují zemědělci. „Polovinu žní máme za sebou. Výnosy jsou nižší o 30 procent. Oproti průměru jsou navíc letos nízké ceny, takže vyhlídky pro nás nejsou dobré,“ konstatoval David Novák ze Statku Uhersko.

Sucho se negativně projevuje také při sklizních. Hrozí totiž zvýšené riziko požárů způsobených zemědělskou technikou. Policie však eviduje i několik případů požárů, které mají na svědomí žháři. „Po nich pátrají policisté a uvítáme jakoukoliv informaci, která by mohla vyšetřování pomoci,“ doplnila mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Scroll to Top