Česko ukáže v Dubaji, jak se vyrábí voda ze vzduchu

Tuzemská věda zažívá další významný úspěch. Tentokrát na poli vodohospodářství. Vědci z ČVUT a Akademie věd vystoupí na Expu 2020 v Dubaji s unikátní novinkou, která spočívá ve výrobě vody ze vzduchu. Vláda loni odsouhlasila výběr generálního komisaře pro Expo. Znovu se jím stal Jiří František Potužník. Dubaj je jedním ze Spojených arabských emirátů, který musí vodu nakupovat. Čeští vědci nabídnou během akce komplexní řešení problémů s nedostatkem vody v pouštních oblastech.

Národní pavilon pro světovou výstavu Expo 2020 navrhli mladí architekti z ateliéru Formosa AA. Vybrala ho komise složená z podnikatelů, umělců i architektů. „Vítězný návrh je podle mého soudu jediný, který sjednocuje architektonické řešení pavilonu s hlavní myšlenkou expozice,“ uvedla členka komise a architektka Eva Jiřičná. Komise je složená z podnikatelů, umělců i architektů. Do finále postoupilo pět návrhů, jejichž tématem byla voda a technologie. „Porota vybrala návrh jednomyslně, líbil se nám výtvarný motiv vody, který prorůstá do pavilonu,“ vysvětlil porotce a historik architektury Zdeněk Lukeš. Všechny modely budou také měsíc vystaveny v Národním technickém muzeu.

Český tým z ČVUT a Akademie věd chce představit unikátní systém, jenž dokáže pomocí solární energie produkovat vodu ze vzduchu. Vlastníkem patentu je ČVUT a pro univerzitu by mohla technologie znamenat nový vývozní artikl. Náklady na českou expozici v Dubaji by se měly pohybovat kolem 250 milionů korun, z čehož stošedesátimilionovou částkou by měl přispět stát a 69 milionů vědci ušetřili na posledním Expu v severoitalském Miláně. Dvacet milionů korun by měli věnovat soukromí dodavatelé. Český pavilon představí návštěvníkům tuzemsko jako zemi vody. Technologie by měla pomoct lidem například ve vyprahlých oblastech Afghánistánu nebo v pouštních oblastech Latinské Ameriky. Voda patřila k jednomu z témat také na milánském Expu v roce 2015.

Scroll to Top