Vyřeší vodu ve Zlíně referendum?

Je možné, že letošní komunální volby ve Zlíně bude provázet referendum o vlastnictví vodovodů. Už kvůli tomu vznikla petiční akce sdružení Aliance Voda Zlínsku. Jejím cílem je zrušit současný systém. Vodárenskou infrastrukturu na Zlínsku provozuje soukromá společnost. Obyvatelé regionu by se tak mohli v případě referenda svobodně vyjádřit, pro jaký model jsou nakloněni. Sdružení potřebuje k referendu alespoň sedm tisíc podpisů.

V kauze ohledně VaK Zlín padl v březnu důležitý verdikt. Ten je příznivý pro Moravskou vodárenskou, která patří společnosti Veolia a vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku provozuje. Rozhodčí soud sdělil, že smlouva z roku 2004, kdy se rozhodovalo o prodeji části podniku, je platná a Veolia podnik vracet nemusí. Současný model kritizuje řada akcionářů, tedy obcí a měst v regionu. Nejhlasitějšími odpůrci jsou Otrokovice a Fryšták. V kauze již padlo i několik žalob. Rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře vyřkl letos verdikt navzdory rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, podle něhož byla klíčová valná hromada v roce 2004 neplatná.

„Každý má právo uspořádat svůj předvolební boj, jak chce,“ prohlásil primátor Zlína Miroslav Adámek. Podle vedení města je potřeba nejprve počkat na konečná soudní rozhodnutí. Ta mají stanovit platnost uzavřených smluv. Podle právního názoru společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, ve které mají podíl města na Zlínsku, je smlouva o prodeji Moravské vodárenské neplatná a podnik by se měl vrátit do rukou měst a obcí na Zlínsku.

K vrácení podniku vyzval i zlínský magistrát. Moravská vodárenská to již dříve odmítla, podle ní k tomu není důvod, dokud o platnosti, či neplatnosti smluv nerozhodne soud. Ve Zlíně se schylovalo k prvnímu referendu v historii před třemi lety v souvislosti s plošným zákazem hazardu. Nicméně kvůli malé účasti nebylo platné.

Scroll to Top