Péčí o kvalitu vody ve studni můžeme předejít komplikacím

Pravidelná laboratorní analýza vody ze studní chrání a předchází zdravotním problémům. Zvýšený výskyt mikroorganismů v lidském těle není žádoucí. Co doporučuje vedoucí laboratoří společnosti Aqualia infraestructuras inženýring Lucie Chlebková?

Majitelé studní by neměli podceňovat prevenci. „Není odpovědné spoléhat pouze na naše smysly, protože v řadě případů nejsou schopny, na rozdíl od laboratorních analýz, přítomnost nevhodných látek ve vodě zachytit,“ řekla Lucie Chlebková. Mantrou mnoha majitelů je argument, že kvalitu vody nesledují, protože nepociťují žádné zdravotní komplikace. V případě výskytu bakterií fekálního původu však mohou děti a citlivější osoby postihnout střevní a zažívací problémy.

„Nejčastějšími problémy, s nimiž se v laboratoři při rozborech setkáváme, jsou bakteriální kontaminace, zvýšený výskyt železa, manganu nebo dusičnanů. Například přítomnost bakterie Escherichia coli ve střevech je žádoucí a běžnou. Při vypití vody kontaminované tímto mikroorganismem ale mohou nastat zdravotní komplikace. Také bychom neměli zapomínat, že v tenkém střevě se tvoří vitamin K, nezbytný například pro funkci několika proteinů zajišťujících srážlivost krve. Nejen proto je dobré si tamní mikroflóru udržovat v symbióze,“ upozornila Chlebková.

Není na škodu věnovat pozornost tomu, v jaké vodě si slunečné dny užíváme. „V případě napouštění zahradního bazénu z vodního toku nebo studny je opět vhodné nechat si odborně prověřit parametry vody, v níž se koupeme. Můžeme tak předejít řadě možných komplikací, které by nám mohly znepříjemnit sluneční dny,“ uzavřela expertka z Aqualia infraestructuras inženýring.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top