SmVaK Ostrava vyzývají k obezřetnosti při napouštění bazénů

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava nabízejí odběratelům dovoz vody cisternou k napouštění bazénů. Vodohospodáři letos zjednodušili a zpřehlednili cenovou politiku služby. Na místě je také být opatrný v oblasti kvality napouštěné vody ze studní. V tomto případě je vhodné nechat vodu prověřit v laboratoři.

„Problémy mohou přijít v momentě, kdy se rozhodne větší množství odběratelů v lokalitě napouštět prostřednictvím přípojky bazén ve stejný čas, a lidé ho chtějí mít navíc napuštěný co nejrychleji. Při náhlém zvýšení odběru může dojít ke změnám hydraulických poměrů vyvolaným vysokou rychlostí proudění vody v potrubí. To má za následek uvolňování usazenin a zákal vody, který se může dostat do poměrně širokého okolí. Nárazové odběry mohou také způsobit pokles tlaku vody. To se negativně projeví u ostatních odběratelů, kteří můžou být omezeni v odběru ze sítě,“ informoval ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Při dodržování několika základních pravidel mohou lidé předejít komplikacím. Pokud vezmete napouštění bazénu do svých rukou, tak klíčem pro klidné sousedské vztahy je rozložit proces na několik dnů, nejlépe mimo dobu odběrové špičky. Nejvhodnější noc ve všední den. „Existuje ale elegantnější, rychlejší a pohodlnější řešení. Když si lidé nechají dovézt vodu do bazénu cisternou, vyhnou se nepříjemnostem, které by mohly nastat. Budou mít navíc jistotu, že nebudou nijak omezovat své sousedy – předejdou tím případným sousedským sporům. V loňském roce jsme ke spokojenosti našich odběratelů napustili více než sto bazénů. Nejaktivnější byli v tomto ohledu lidé na Opavsku,“ pokračoval dále Koníř.

Detailní informace o možnosti dovozu vody cisternou naleznete v pracovní dny od půl osmé ráno do osmi hodin večer na zákaznické lince SmVaK Ostrava 800 292 400. Pro představu stojí jedno navezení cisterny do deseti kilometrů 1140 korun. V případě napouštění bazénů vodou z vlastních studní vodohospodáři nejprve doporučují rozbory vody v laboratořích Aqualia infraestacturas inženýring

„Kromě základních chemických ukazatelů, jako jsou hodnota pH nebo tvrdost vody doporučujeme sledovat i bakteriální znečištění, které by mohlo být příčinou nepříjemných kožních či zažívacích problémů. V případě vyšší tvrdosti vody také dochází k reakci s prostředky k dezinfekci vody a mohou se vysrážet některé kovy. To má za následek nejen tvorbu vodního kamene a povlaků na stěnách bazénů, ale třeba i nevzhlednou barvu vody,“ doplnila vedoucí laboratoří společnosti Aqualia infraestructuras inženýring Lucie Chlebková.

Scroll to Top