Odstranění zapáchající skládky dehtových kalů ve Staré Chodovské na Sokolovsku

Obyvatele Staré Chodovské a Chodova na Sokolovsku již nebude obtěžovat zápach ze skládky dehtových kalů. Odpad bude zplynován v závodu Sokolovské uhelné ve Vřesové. Společnost o tom informovala na svých internetových stránkách.

Likvidaci staré ekologické zátěže nařídil stát. Zapáchající nádrže odstraní na objednávku ministerstva financí společnost Jerus. Kaly z nich budou zplynovány v nedaleké zpracovatelské části Sokolovské uhelné ve Vřesové. Na skládce je podle ředitele divize zpracování Sokolovské uhelné Pavla Homoly uloženo přes 14 000 metrů krychlových dehtových kalů. Jedná se o zbytky z chemické výroby ve Vřesové. Jejich původ sahá do poloviny minulého století. Těžba kalů v nádrži by měla trvat třeba přibližně dva roky.

„Samotné odtěžení proběhne za pomoci cisternových vozů. Naberou v místě materiál, bezpečně ho dopraví do přečerpávací nádrže ve Vřesové, ze které budou nastříkávány přímo do generátoru,“ popsal proces zpracování kalů Homola. Kaly se poté v generátoru přemění na energoplyn, ten bude následně sloužit k výrobě elektrické energie v nedaleké paroplynové elektrárně.

Ve Vřesové se také začaly likvidovat kaly z ostravských lagun. Proti se plánu ohradila řada starostů v oblasti. „V lednu letošního roku se podařilo zaregistrovat památkové rezervace v Karlových Varech, Mariánských Lázních a u nás ve Františkových Lázních na základě tradičních lázeňských měst, a co je velmi podstatné, i s ohledem na takzvanou terapeutickou krajinu, která tvoří vždy prstenec kolem každého zmiňovaného města. Dva měsíce po tomto zapsání se dozvíme pouze z médií, že kraj schválil prakticky ve středu tohoto lázeňského trojúhelníku spalování a samozřejmě manipulaci s vysoce toxickým odpadem, která může ohrozit tato města kontaminací ovzduší, ale při jakékoliv havárii také kontaminací podzemních vod,“ neskrýval rozhořčení například starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Zpráva zneklidnila také Karlovy Vary. „Budeme chtít záruky, že to nebude mít dopad na životní prostředí v kraji,“ zdůraznil primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. Zakázku na odtěžení vyhrála společnost AVE CZ, která podle mluvčí Pavly Iváckové dodržuje všechny zákony. Má uzavřenou smlouvu se státním podnikem DIAMO, že v Ostravě vytěží 91 562 tun kalů za 429 milionů korun. Laguny jsou pozůstatkem výroby ropných produktů, ale především odpadu, který se vytvořil z recyklovaných vyjetých motorových olejů společnosti Ostramo.

Ilustrační foto 

Scroll to Top