Začala výstavba Malých lázní

V příměstské části východočeského Náchoda, Bělovsi, začala výstavba Malých lázní zhruba za 22 milionů korun. Návštěvníci se mohou těšit na repliku prvorepublikové vily Komenský, novou lázeňskou kolonádu s prameny minerální vody a vodní prvky. Předpokládá se, že bude akce dokončena na podzim tohoto roku a ostrý provoz spuštěn na jaře 2019.

Náchodská radnice nechala koncem minulého roku zbořit budovu Malých lázní, místo kterých vyroste díky evropské dotaci jejich replika. V současnosti je Náchod jediným českým lázeňským městem bez činného zařízení. V prosinci loňského roku se vlastníkem společnosti Běloveské lázně stala pražská IDA SpaMed.

Součást projektu tvoří plánovaná úpravna minerální vody z nových vrtů Běla a Jan, která v lednu dostala osvědčení od ministerstva zdravotnictví. To vodu označilo za léčivou a kromě stáčení ji město může použít i k lázeňským procedurám. Náchod začal nové zdroje hledat na podzim roku 2016 a vlastníkem takových vrtů je vůbec poprvé v historii.

„Osvědčení, kterého jsme dosáhli, je lepší než osvědčení pro zdroj přírodní minerální vody, který by se dal použít ke stáčení. My můžeme využít vodu i k léčebným kúrám, tedy k balneaci, pitným kúrám, plynovým injekcím či suchým koupelím. Tím je hydrogeologický průzkum uzavřen a otvíráme bránu k obnově lázeňství,“ uvedl před dvěma měsíci náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka.

Slavnostního zahájení stavby se v sobotu 24. března zúčastnili představitelé města, starostové partnerských měst ze sousedního Polska, projektant či dodavatel stavby. „Náchode, vítej zpět v té naší lázeňské rodině na česko-polské hranici! V Náchodě si prostě plníme sny, a za to bych rád poděkoval všem, kteří to nevzdali a díky, kterým tu dnes můžeme být u vzkříšení náchodského lázeňství,“ prohlásil starosta města Jan Birk.

Foto: Náchodský deník 

Scroll to Top