Petici proti těžbě štěrkopísku na Hodonínsku bude řešit Senát

Petici, která poukazuje na možnost ohrožení vodního zdroje Bzenec-komplex, podepsalo zhruba jedenáct tisíc lidí. Nově ji bude na své schůzi řešit Senát. Předcházet tomu bude ještě veřejné slyšení na konci března, o jehož uspořádání rozhodl senátní petiční výbor. Podle senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka by mělo ministerstvo životního prostředí k projektu nechat zpracovat nový posudek dopadů na životní prostředí.

V nejbližší době se pravděpodobně těžit nezačne. „Máme záštitu, že veřejný zájem na pitné vodě je skutečně politickým tématem. Petice bude nejdříve projednaná v komisi pro rozvoje venkova a zemědělství. Dosažený počet podpisů splňuje i podmínku pro na veřejné slyšení v Senátu,“ uvedla v listopadu senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková.

Politička proti plánu dobývat štěrkopísek na hranici Jihomoravského a Zlínského kraje dlouhodobě bojuje. „Je to skutečné ohrožení. Náhradní zdroje vody pro naše území prostě nemáme,“ zdůraznila na podzim loňského roku senátorka.

Starosta Bzence Pavel Čejka má například za to, že by vláda měla v lokalitě těžbu nerostných surovin zakázat. Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex se nachází na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje a zásobuje 140 000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska. Riziko ohrožení zdroje potvrdili i jihomoravští hygienici. Proti je také Jihomoravský kraj.

Samotná firma je však jiného mínění. „V České republice existuje minimálně 15 srovnatelných štěrkoven, kde se štěrk těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje, a k žádným negativním vlivům nedochází,“ řekl loni České televizi právní zástupce společnosti Český štěrkopísek Pavel Josefus.

Scroll to Top