Z lomu ČSA čerpají čistší vodu

Postup vnitřní výsypky lomu ČSA zmenšil prostor pro hlavní čerpací stanici natolik, že místo důlní vody čerpala spíše kaly. Severní energetická našla řešení. „Hned vedle hlavní čerpací stanice jsme proto vytvořili jakousi předjímku, svým způsobem odkalovací nádrž nejprve s jedním a po odzkoušení i druhým vertikálním čerpadlem,“ popsal vedoucí úseku odvodnění Severní energetické Petr Sigmund.

V současnosti z jedné části hlavní čerpací stanice proudí voda do odkalovací nádrže, odtud se po usazení nečistot vrací zpět do jímky hlavní čerpací stanice. Zde se odvádí potrubím do úpravny důlních vod. Pro tento systém museli zaměstnanci úseku odvodnění upravit vertikální čerpadla. Takový postup byl v lomu použit vůbec poprvé.

V nejnižším bodě lokality ČSA zůstane hlavní čerpací stanice až do plánovaného ukončení těžby. Vertikální čerpadla se již hýbat nebudou, horizontální technologie se pak posune o několik desítek metrů výš.

Lom ČSA se nachází v severočeské hnědouhelné uhelné pánvi v podhůří Krušných hor. V lokalitě těží společnost Severní energetická. V minulosti se zde nacházelo Komořanské jezero o přibližné rozloze 5600 hektarů. I přes velkou rozlohu bylo mělké a obsahovalo značné množství sedimentů. Jeho postupné zanášení vytvořilo rozsáhlé mokřady.

Foto: Mostecký deník 

Scroll to Top