Čtvrtmilionová pokuta pro Euro Agras

Zemědělská společnost Euro Agras z Heroltic na Jihlavsku musí zaplatit za to, že po dobu dvou let vypouštěla odpadní vodu z mytí a vaření brambor do potoka. Pokutu jí vyměřilo pracoviště České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

Firma porušila podle inspekce vodní zákon. „Bez platného povolení vypouštěla minimálně od roku 2015 odpadní vody do Heroltického potoka,“ uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Skutečnost zjistili inspektoři v červnu. „Znečištění zasáhlo zhruba 800 metrů potoka po proudu a provozovatel takto nelegálně vypustil přes 20 tisíc metrů krychlových odpadních vod,“ sdělil ředitel oblastního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Od roku 2015 také společnost neprováděla žádné rozbory, které by odhalily míru znečištění v odpadních vodách. „Odebrali jsme několik vzorků a ty prokázaly, že přípustné limity pro znečištění v povrchových vodách byly překročeny v některých ukazatelích dvacetkrát až padesátkrát,“ dodal Panský. Firma pokutu akceptovala a nebude se proti ní odvolávat.

Inspekce například letos zkontrolovala 99 malých vodních elektráren. Inspektoři se zaměřili především na dodržování minimálních zůstatkových průtoků ve vodních tocích. Porušení vodního zákona odhalili ve třinácti případech. Inspekce to uvedla ve své zprávě. „Oproti roku 2016, kdy zákon porušilo 18 % kontrolovaných elektráren, se tedy situace o něco zlepšila. Podíl na tom mají jak pravidelné kontroly ČIŽP, tak i lepší kázeň provozovatelů elektráren. V neposlední řadě ke zlepšení situace přispělo i příznivější počasí s více srážkami než v předchozím roce,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Nejčastější prohřešek představovalo nedodržování stanoveného minimálního zůstatkového průtoku.

Zdroj: idnes.cz 

Scroll to Top