
Příčinám červnového úhynu ryb v řece Dyji, přijatým opatřením a návrhům řešení do budoucna bylo věnováno jednání v Břeclavi. Odborníci se shodli na několika opatřeních. První výsledky by měly být zveřejněny v září.
„K tomuto problému je potřeba přistupovat komplexně, proto máme připravená krátkodobá, střednědobá i dlouhodobá opatření. Ta mohou snížit riziko při méně extrémních podmínkách, nebo napomoci tyto situace lépe předvídat. První výsledky od expertů budu požadovat do 15. září letošního roku,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Místo, kde k úhynu došlo, se nachází v rovinaté dolní části povodí řeky Dyje, kde přijímá znečištění z rozsáhlého území. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že při tomto stavu kvality vody nelze opakované havárie při souběhu dalších nepříznivých faktorů, jako jsou například nízké průtoky, tropické teploty přes den i v noci a UV záření, předvídat, ani vyloučit.
„K úhynu ryb na Dyji došlo v důsledku nedostatku kyslíku, který způsobil nadměrný výskyt sinic. Ty během noci spotřebovávají kyslík z vody. Jejich přemnožení podporuje kombinace vysokých teplot, nízkého průtoku vody a zvýšeného množství živin, které pocházejí z nedostatečně vyčištěných odpadních vod. Tyto podmínky úzce souvisejí s dopadem klimatické změny, které se v letním období projevují extrémními horky a nízkými průtoky v řekách,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Úhynu podle vodohospodářů nejde vždy stoprocentně zabránit.
Povodí Moravy se situaci na nádrži a řece Dyji důsledně věnuje, od úhynu ryb v červenci roku 2022 přijalo několik opatření. Na nádrži se oproti jiným lokalitám dělá četnější monitoring, na vlastní Dyji je osazeno kontinuální měření kyslíku a z vodní nádrže je také nadlepšován průtok v řece.