P┼Öipom├şn├íme: Sledujte kvalitu vody ve studni

blank

Leto┼ín├ş zima opakovan─Ť p┼Öinesla vydatnou sn─Ťhovou nad├şlku a po jarn├şm t├ín├ş je tak pot┼Öeba zkontrolovat, jakou vodu ze studn─Ť pijeme. P┼Öi posuzov├ín├ş kvality vody ve studni a jej├ş ne/vhodnosti pro konzumaci nen├ş┬á┬ápodle spole─Źnosti VodoTech, kter├í provozuje vod├írensk├ę laborato┼Öe v┬áMoravskoslezsk├ęm kraji,┬áodpov─Ťdn├ę spol├ęhat pouze na vlastn├ş smysly. Ty nejsou v ┼Öad─Ť p┼Ö├şpad┼» schopny na rozd├şl od laboratorn├şch anal├Żz p┼Ö├ştomnost nevhodn├Żch l├ítek ve vod─Ť zachytit. Vyplat├ş se spolehnout se na odborn├ę laboratorn├ş rozbory.┬á

V ─îesk├ę republice je z├ísobov├íno vodou z ve┼Öejn├Żch vodovod┼» zhruba 90 % lid├ş. Zb├Żvaj├şc├şch 10 % obyvatel se v┼íak mus├ş st├íle spol├ęhat na ve┼Öejn├ę nebo domovn├ş studn─Ť. Dal┼í├ş zhruba p─Ťtina obyvatelstva pou┼ż├şv├í vodu ze studn├ş na chalup├ích, chat├ích o v├şkendech a na dovolen├ę. V┼íichni tito lid├ę by m─Ťli podle VodoTech odpov─Ťdn─Ť p┼Öistupovat k tomu, aby pravideln─Ť sledovali, jakou vodu z t─Ťchto zdroj┼» pij├ş, a zda m├í odpov├şdaj├şc├ş kvalitu s ohledem na lidsk├ę zdrav├ş. Firma se podle sv├Żch slov ─Źasto setk├ív├í s argumentem, ┼że nen├ş pot┼Öeba vodu ze zdroje testovat, proto┼że dlouhodob├ę u┼ż├şv├ín├ş se obe┼ílo bez jak├Żchkoliv zdravotn├şch komplikac├ş, a voda m├í nav├şc vynikaj├şc├ş chu┼ąov├ę vlastnosti.

Upozor┼łuje v┼íak na to, ┼że zejm├ęna d─Ťti a citliv─Ťj┼í├ş osoby mohou b├Żt posti┼żeny st┼Öevn├şmi ─Źi za┼ż├şvac├şmi probl├ęmy v p┼Ö├şpad─Ť v├Żskytu bakteri├ş fek├íln├şho p┼»vodu. Nej─Źast─Ťj┼í├şmi probl├ęmy, s nimi┼ż se laborato┼Öe p┼Öi rozborech setk├ívaj├ş, jsou bakteri├íln├ş kontaminace, zv├Ż┼íen├Ż v├Żskyt ┼żeleza, manganu a dusi─Źnan┼». ÔÇ×Prov├íd├şme chemick├ę, mikrobiologick├ę, biologick├ę i senzorick├ę zkou┼íky v┼íech typ┼» vod. Krom─Ť na┼í├ş akreditovan├ę Centr├íln├ş laborato┼Öe p┼»sob├şme v regionu tak├ę v are├ílech ─Źist├şren odpadn├şch vod v Hav├ş┼Öov─Ť, T┼Öinci, Nov├ęm Ji─Ź├şn─Ť a Opav─Ť, kam je mo┼żn├ę vzorky odpadn├ş vody dov├ęzt, nebo v are├ílech ├║praven vod v Podhrad├ş u V├ştkova a Nov├ę Vsi u Fr├Żdlantu nad Ostravic├ş, kde p┼Öij├şm├íme vzorky pro rozbory pitn├ę vody,ÔÇť vysv─Ťtlila vedouc├ş laborato┼Ö├ş┬áVodo Tech┬áPavla Vesel├í.

Scroll to Top