Jak se obnovuje ra┼íelini┼ít─Ť v Kru┼ín├Żch hor├ích

blank

Zaj├şmav├í lokalita vznikla a vlastn─Ť st├íle je┼ít─Ť vznik├í mezi Perninkem a Abertamy na Karlovarsku v┬áKru┼ín├Żch hor├ích. P┼Ö├şrodn├ş pam├ítka Pernink byla vyhl├í┼íena p┼Öed ─Źty┼Ömi lety s┬ác├şlem chr├ínit horsk├ę podm├í─Źen├ę biotopy tvo┼Öen├ę vrchovi┼íti, ra┼íelini┼íti a podm├í─Źen├Żmi smr─Źinami. M├í rozlohu t├ęm─Ť┼Ö sto hektar┼» a jde o lokalitu, kde a┼ż do roku 2006 prob├şhala t─Ť┼żba ra┼íeliny jako alternativn├şho paliva.

T─Ť┼żba byla p┼Öedev┼í├şm b─Ťhem socialistick├ęho obdob├ş velmi bezohledn├í, fr├ęzovala vrstvu ra┼íeliny a┼ż na podlo┼ż├ş, co┼ż v┬ád┼»sledku vedlo k┬átomu, ┼że se nemohla ra┼íelina p┼Öirozen─Ť regenerovat, jak tomu bylo v┬áminulosti, kdy se t─Ť┼żilo borkov├ín├şm. Ra┼íelini┼ít─Ť se v┬á19. stolet├ş b─Ťhem t─Ť┼żby neodvod┼łovalo a net─Ť┼żilo a┼ż na skaln├ş podlo┼ż├ş, proto se mohlo pom─Ťrn─Ť rychle obnovovat. Za celou dobu se v┬álokalit─Ť podle odhad┼» vyt─Ť┼żilo 600 ÔÇô 900 tis├şc kub├şk┼» ra┼íeliny.
Po ukon─Źen├ş t─Ť┼żby v┬ároce 2006 byla v┬álokalit─Ť vysazena ra┼íelinn├í kle─Ź, bylo vybudov├íno n─Ťkolik val┼» a t┼»n├ş.
Od srpna 2018 prob├şh├í obnova ra┼íelini┼ít─Ť z┬áprost┼Öedk┼» Evropsk├ę unie, kdy jsou budov├íny hr├íze, nov├ę t┼»n─Ť a ─Ź├íst ├║zem├ş je zp┼Ö├şstupn─Ťna nau─Źnou stezkou s┬ávyhl├şdkov├Żm m├şstem nad jednou z┬át┼»n├ş. M├şsto ur─Źit─Ť stoj├ş za n├ív┼ít─Ťvu.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top