Certifik├ítem Kohoutkov├ęho inspektora se py┼ín├ş 120 podnik┼»

blank

Kohoutkov├í inspektorka SmVaK Ostrava ukon─Źila pr├ízdninov├ę putov├ín├ş po moravskoslezsk├Żch podnic├şch, kdy zji┼í┼ąovala, jak jsou restaurace a dal┼í├ş typy podnik┼» ochotn├ę v pod├ív├ín├ş kohoutkov├ę vody z├íkazn├şk┼»m. Provozovatel├ę dostali krom─Ť n├ílepky Pod├ív├íme vodu z kohoutku tak├ę sadu d┼żb├ín┼» a sklenic, do kter├Żch mohou kvalitn├ş pitnou vodu serv├şrovat. SmVaK Ostrava projekt odstartovaly v l├ęt─Ť 2015 a ka┼żd├Żm n├ísleduj├şc├şm rokem zkoumaly, jak├Żm zp┼»sobem se v tomto ohledu situace vyv├şj├ş.

B─Ťhem leto┼ín├şch pr├ízdnin inspektorka SmVaK prozkoumala p┼Öibli┼żn─Ť 90 podnik┼». ÔÇ×Do projektu se v uplynul├Żch letech zapojilo 70 vst┼Ö├şcn├Żch podnik┼» v Moravskoslezsk├ęm kraji, letos p┼Öibylo dal┼í├şch 50, co┼ż je pozitivn├ş zji┼ít─Ťn├ş. Oproti p┼Öedchoz├şm let┼»m je patrn├ę, ┼że pod├ív├ín├ş kohoutkov├ę vody se postupn─Ť st├ív├í b─Ť┼żnou prax├ş. P┼Öibli┼żujeme se vysp─Ťl├Żm zem├şm. Zjednodu┼íen─Ť ┼Öe─Źeno se setk├ív├íme s men┼í├şm mno┼żstv├şm negativn├şch reakc├ş a men┼í├şm po─Źtem odm├ştnut├ş s od┼»vodn─Ťn├şm, ┼że si majitel├ę nebo provozovatel├ę nep┼Öej├ş, aby obsluha pod├ívala z├íkazn├şk┼»m vodu z kohoutku,ÔÇť uvedl gener├íln├ş ┼Öeditel spole─Źnosti Anatol P┼íeni─Źka.

Pozitivn─Ť bylo podle P┼íeni─Źky vn├şm├íno to, ┼że inspektorky pouze nemonitoruj├ş st├ívaj├şc├ş stav, ale s obsluhou o situaci diskutuj├ş a jako vst┼Ö├şcn├Ż krok nech├ívaj├ş v podnic├şch vybaven├ş, do n─Ťj┼ż je mo┼żn├ę vodu serv├şrovat. Podle mluv─Ź├şho vodohospod├í┼Ö┼» Marka S├şbrta spo─Ź├şv├í princip akce v osobn├şch n├ív┼ít─Ťv├ích a rozhovorech s majiteli jednotliv├Żch podnik┼».

blank

ÔÇ×Vod├írensk├í spole─Źnost ch├ípe, ┼że kohoutkov├í voda nemus├ş b├Żt v podnic├şch poskytov├ína bezplatn─Ť, proto┼że s jej├ş p┼Ö├şpravou a servisem na st┼»l z├íkazn├şka je spojena ┼Öada ├║kon┼» a pr├íce person├ílu. Nav├şc voda jako nejcenn─Ťj┼í├ş surovina m├í svou hodnotu. Proto nen├ş podm├şnkou pro ocen─Ťn├ş to, aby dost├ívali n├ív┼ít─Ťvn├şci kohoutkovou vodu zdarma. Pro porovn├ín├ş: za litr vody z kohoutku v regionu, kde p┼»sob├ş SmVaK Ostrava, zaplat├ş z├íkazn├şci zhruba osm hal├ę┼Ö┼», t┼Öetinkov├í lahev neperliv├ę vody se prod├ív├í v podnic├şch za zhruba t┼Öicet korun,ÔÇť vysv─Ťtlil S├şbrt.

P┼íeni─Źka tak├ę zd┼»raznil lich├Ż argument, ┼że pod├ív├ín├ş kohoutkov├ę vody p┼Öipravuje podniky o tr┼żby. ÔÇ×Kdy┼ż jdu na k├ívu a dort do cukr├írny, ned├ím si m├şsto toho p┼Öece vodu, stejn─Ť jako neplat├ş to, ┼że kdy┼ż jdu s kamar├ídy na pivo nebo v├şno, objedn├ím si m├şsto toho d┼żb├ínek vody s m├ítou. Jde sp├ş┼íe o vst┼Ö├şcn├Ż krok sm─Ťrem k z├íkazn├şk┼»m a roz┼í├ş┼Öen├ş slu┼żeb, ne┼ż jejich eliminaci,ÔÇť popsal p┼Ö├şklad v praxi P┼íeni─Źka. V roce 2018 nav┼ít├şvila inspektorka p┼Öedev┼í├şm Fr├Żdecko-M├şstecko, Hav├ş┼Öovsko, Hlu─Ź├şnsko, obce v Pood┼Ö├ş, Bohum├şnsko a Karvinsko. Na projekt pl├ínuj├ş vod├írny nav├ízat i v p┼Ö├ş┼ít├şm roce.

Scroll to Top