Funkce prvního náměstka ministra životního prostředí se po Rut Bízkové (ODS), která post opustila na jaře, ujal Jakub Kulíšek. Ministr Tomáš Chalupa (ODS) si od svého stranického kolegy slibuje zlepšení čerpání peněz z evropských fondů.
Na místo náměstka přišel třicetiletý Kulíšek z funkce poradce ministra průmyslu a obchodu pro politiku hospodářské a sociální soudržnosti EU.
Ministerstvo životního prostředí je podle ministra dlouhodobě v čerpání prostředků z evropských fondů pozadu. "Celý rok pracujeme na zlepšení této bilance. A jeden z klíčových kroků je nástup nového a zkušeného odborníka na pozici náměstka a ředitele sekce. Vyžaduji od Jakuba Kulíška, aby se svým týmem zlepšil čerpání prostředků z fondů, zjednodušila se administrace dotací a výrazně se zrychlilo tempo čerpání," uvedl k prioritám nového náměstka Chalupa v tiskové zprávě.
Kulíšek se chce věnovat především financování vodohospodářské infrastruktury včetně řešení budoucí koncepce ochrany a regulace vodohospodářského trhu. Ministerstvo vede s Evropskou komisí debatu o uvolnění až deseti miliard korun pro několik desítek českých obcí a měst z fondů EU na modernizaci čistíren. Komise je podle MŽP odmítá uvolnit kvůli sporu o metodice pro žadatele. Úřad totiž v roce 2008 podepsal metodiku ve znění předepsaném komisí, o rok později ale dokument bez řádného projednání změnil. Dosud tedy kvůli nevyjasněnému obsahu metodiky Evropská komise prostředky neuvolnila. Ministr Tomáš Chalupa nového náměstka pověřil, aby se tento problém z minulosti pokusil vyřešit, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Vedle peněz na čistírny Kulíšek mezi své priority zařadil hledání úspor energií ve městech a obcích. Funkce se ujal 21. září.
Kulíšek vystudoval Vysokou školu finanční a správní a poradenstvím v oblasti strukturálních fondů a politiky hospodářské a sociální soudržnosti EU, cestovním ruchem a projektovým řízením se zabývá od roku 2000. Jako vedoucí zpracovatelského týmu koordinoval rodák z Přerova Integrovaný plán rozvoje území Šumperka, Integrovaný plán rozvoje území Jesenicka nebo Akční plán města Jeseník na období 2008 až 2013.
16.3.
Praha podle očekávání nezíská miliardovou dotaci na přestavbu ústřední čistírny, ministerstvo životního prostředí (MŽP) žádost o peníze do Bruselu vůbec nepošle. Informovalo o tom po jednání řídícího výboru operačního programu Životní prostředí ministerstvo.
2.3.
Ode dneška mám aktivní blog na Idnes.cz. První příspěvek týkající se diskuze o problematice evropských dotací na konferenci Financování vodárenské infrastruktury přinášíme v plném znění.
24.3.
V přesném znění přinášíme článek poslance Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka na blog.idnes.cz. Autor v textu reaguje na aktuální stav plnění evropských požadavků týkající se kvality odpadních vod.
23.3.
EU chtěla zabránit zneužití vodárenských dotací soukromými firmami. Ze složitého systému však paradoxně profituje komerční poradce. (Článek naleznete také na serveru Česká pozice)
23.3.
Na slavnostním shromáždění v pražském ÚKDŽ se u příležitosti Světového dne vody mnohokrát opakovalo slovo „dotace“. Jak v souvislosti s nesplněným závazkem v oblasti čištění odpadní vody ve 12 aglomeracích, který měl termín 31. 12. 2010, tak s nepružným čerpáním evropských peněz na již schválené projekty.
22.3.
České republice aktuálně nehrozí finanční sankce za nedodržení směrnice, podle níž měly obce nad 2000 obyvatel mít do konce roku 2010 čistírnu odpadních vod, řekl dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).
3.3.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včera oznámil plánovaná zjednodušení ekologické legislativy. Chtěl by menší prodejce osvobodit od povinnosti nabízet nápoje ve vratných lahvích a přenechat tento závazek pouze větším řetězcům...
15.2.
Problémy, se kterými se resort životního prostředí potýká, priority v oblasti ovzduší, protipovodňové ochrany nebo odpadového hospodářství představil veřejnosti ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
15.2.
Dvořák vystřídá ve funkci Ivana Obrusníka. Zúčastnil se výběrového řízení, které vypsal na podzim Chalupův předchůdce Pavel Drobil (ODS). Novinářům to řekl ministr životního prostředí Chalupa (ODS).
2.1.
S novým rokem je spojené zdražování a zvyšování dolní sazby DPH. Podle analytika...
...28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé...
...21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr...
...Dnes mě velmi zaujal video-blog Tomáše Hajzlera.… VÍCE