Požadavky na uchazeče ve výběrovém řízení na přestavbu pražské čistírny odpadních vod budou zjednodušeny. Shodla se na tom dnes komise, která tendr přepracovávala. ČTK to řekl člen komise a radní Radek Lohynský (ODS).
Právě kvůli náročným kvalifikačním podmínkách byl tendr kritizován. Právníci nyní zjednodušené požadavky rozpracují, materiál pak dostane na stůl rada hlavního města. Tento týden mají být podmínky vyvěšeny v registru veřejných zakázek.
Podle primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) město sníží mimo jiné ekonomická kritéria na uchazeče tendru. Původní podmínky požadovaly například to, aby firma, která čistírnu postaví a následně bude provozovat, měla roční obrat v řádech miliard korun. Uchazeči rovněž nebudou muset dokládat v takové míře jako dříve zkušenosti s projektováním takových staveb a provozováním čistíren.
Omezí se také požadavky na vybavení, které musí mít firma k dispozici. Podmínky původně stanovovaly například konkrétní počty nákladních automobilů a lodí, které má mít dodavatel k dispozici. Zůstala pouze podmínka, že dodavatel musí zajistit úložiště pro výkopový materiál.
Lohynský považuje dohodu za přelomovou, protože na ní kromě koalice v čele s primátorem spolupracovala také opoziční TOP 09. "Osobní intervence Zdeňka Tůmy (TOP 09) a pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) jsou podle mne dostatečnou zárukou férovosti a korektnosti upraveného zadání. Věřím, že nové podmínky s těmito dvěma garanty rozptýlí veškeré pochybnosti o této stavbě," uvedl Lohynský.
"Hledali jsme nejmíň špatné řešení ze všech špatných," řekl ČTK člen komise Pavel Richter (TOP 09). Podle něj by bylo lepší, kdyby Praha vypsala jeden velký tendr na všechny tři etapy přestavby čistírny, který by zahrnoval i likvidaci kalů. Současný tendr se totiž kvůli příslibu dotace z EU vztahuje pouze na jednu etapu, a sice výstavbu nové čistírny. Likvidaci kalů přitom nezahrnuje.
Praha si od zjednodušení kvalifikačních podmínek slibuje, že se do tendru bude moci přihlásit co nejvíce uchazečů. Chce se tak vyhnout dřívějšímu podezření, že je tendr vypsán účelově. Primátor Svoboda už dříve uvedl, že přepracování tendru je jediná varianta, kdy Praze nehrozí, že by mohla přijít o evropskou dotaci na tuto stavbu.
Vedení města avizovalo, že nabídky bude možné podávat do 14. dubna. Termín se ale možná o několik dní neposune tak, aby byly splněny lhůty pro zveřejnění tendru.
Komisi vedl primátor Svoboda, Prahu dále zastupovali náměstek primátora Březina a radní Lohynský. Opozice měla mezi členy Zdeňka Tůmu, Pavla Richtera (oba TOP 09) a Viktora Pázlera (KSČM). Kromě politiků v komisi byli také Jaroslav Pollert z ČVUT, Jiří Wanner z VŠCHT, ředitel Pražské vodohospodářské společnosti Otakar Novotný a Radka Bučilová z ministerstva životního prostředí.
Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů. Podle magistrátu ale není možné tuto cenu zatím odhadnout.
7.5.
V dalším ze série rozhovorů s restauratéry a hoteliéry zapojených do projektu Kohoutkova.cz vám přinášíme zajímavé povídání s panem Jaroslavem Tučkem – majitelem a provozovatelem karlínské kavárny Můj šálek kávy a pražírny kávy doubleshot.
7.5.
Projekční společnost Hydroprojekt CZ kvůli krizi českého stavebnictví vykázala za loňský rok pokles zisku i tržeb. Čistý zisk se propadl o 53 procent na 9,6 milionu korun. Tržby klesly o 22 procent na 256,3 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy společnosti. Hydroprojekt CZ je součástí švédského koncernu Sweco.
27.4.
Jako další v sérii rozhovorů na téma Kohoutkova.cz v českých restauracích a hotelech přinášíme rozhovor s Alešem Pikalem – F&B manažerem čtyřhvězdičkového hotelu Park Inn v Praze.
26.4.
Zajímají Vás zkušenosti restauratérů zapojených do projektu Kohoutkova.cz? Pak si přečtěte první ze série rozhovorů tentokrát s Martinem Jamborem, Operations Managerem v hotelech Maximilian Hotel & Hotel Josef.
18.4.
Rychlost a postup případného znečištění poprvé na Vltavě měří odborníci z ČR a Německa za použití stopovací látky. Rozpuštěný Sulforhodamin G aplikovali do vody přehrady ve Vraném nad Vltavou. Osm kontrolních stanic po toku nyní měří její koncentraci, řekl dnes ČTK Marek Liška z Povodí Vltavy.
16.4.
Novým ředitelem Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) bude Petr Žejdlík (37), který dosud působil jako ekonomický náměstek nemocnice Na Bulovce. Rozhodlo o tom dnes představenstvo městské firmy, ČTK to řekl pražský radní Radek Lohynský (ODS).
16.4.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která spravuje vodohospodářský majetek hlavního města, zřejmě bude mít od pondělí nového ředitele. Vybrat by jej mělo představenstvo. ČTK to řekl pražský radní Radek Lohynský (ODS). Poslední ředitel Otakar Novotný rezignoval na konci října loňského roku, od té doby městskou firmu řídilo představenstvo a dozorčí rada.
4.4.
Povodí Vltavy oznámilo, že chystá na 17.dubna testovací pokus, který bude zjišťovat, jak rychle se ve Vltavě šíří havarijní znečištění. Přečtěte si, jak takové testování probíhá.
29.3.
Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.
22.3.
Rada hlavního města bude mít další dvě poradní komise. Jedna bude řešit plánovanou přestavbu ústřední čistírny odpadních vod, druhá se bude zabývat možnými prioritami Prahy pro další rozpočtové období EU. Složení komisí dnes schválila rada města, novináře o tom informovalo tiskové oddělení pražského magistrátu.
19.3.
AKTUALIZOVÁNO Muzeum pražského vodárenství v Podolí, které se otvírá jen vzácně, navštívilo o víkendu při příležitosti Světového dne vody rekordních 4.815 návštěvníků. Lákadlem byly nejen staré vodovodní systémy, modely stavidel, mlýnských strojů nebo historické čerpadlo z roku 1830.
14.3.
V rámci Světového dne vody bude pro veřejnost ve dnech 17. a 18. března 2012 otevřeno Muzeum pražského vodárenství. Muzeum bude zpřístupněno po oba dva dny od 9,30 do 16,30 hodin.
12.3.
Další příspěvek na blogu na Idnes.cz. Tentokrát o pražské čističce a evropských dotacích. Přenášíme v původním znění..
6.3.
Při příležitosti Světového dne vody se 18.3.2012 uskuteční ve staré čistírně odpadních vod v pražské Bubenči celodenní program pro veřejnost. Budou zde probíhat prodloužené prohlídky areálu s jízdami na raftech, procházky stokou a jiné další atrakce opro návštěvníky.
24.2.
Noc univerzit je společný projekt Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické a České zemědělské univerzity. V rámci této akce 28. února od 16.00 do 22.00 hod. je pro Vás připravena řada unikátních prohlídek do zákulisí vysokých škol. Vstup na akci je zdarma, pro děti je připravena řada poznávacích aktivit.
21.2.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK)zaznamenaly od pátku do neděle 85 havárií vodovodu. Průměrný počet poruch za poslední týden tak klesl ze 40 během předchozích mrazivých dnů na 30 denně, sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti Ondřej Pokorný.
20.2.
V minulých týdnech způsobily mrazy v celé republice značnou řadu škod na potrubích či vodoměrech. Následné oteplení však vodohospodářům klid nepřineslo. Na přelomu týdne opět vyjížděli k desítkám havárií.
9.2.
PVS oznámila dlouho očekávané změny na pozici předsedy představenstva. Odvolání součastného ředitele Martina Vlasty není jistě překvapením. Očekávaná byla také nomice na předsedu novým koaličním pražským partnerem - TOP 09.
8.2.
Ztráty vody ve vodovodní síti Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) loni klesly z předloňských 21,6 na 21,1 procenta. Úniky vody se firmě daří dlouhodobě snižovat. Za posledních 15 let se procento ztrát snížilo na polovinu.
7.2.
V Praze a okolí v důsledku silných mrazů v posledních dnech výrazně přibylo havárií vodovodu. Pražské vodovody a kanalizace (PVK) řešily za poslední tři dny 99 poškození, což je několikanásobně větší množství, než činí běžný průměr v průběhu roku.
23.1.
Předvánoční prodej „afrických karaf Veolia“ vynesl 385 tisíc korun. Stoprocentní výtěžek z prodeje byl odeslán na veřejnou sbírku Skutečná pomoc, kterou organizuje Člověk v tísni, o.p.s. Charitativní projekt Voda pro Afriku realizovaly společnosti Veolia Voda a Nadační fond Veolia společně se svými partnery.
20.1.
Podle František Baráka, předsedy SOVAK ČR, by měla Praha hledat další cesty pro financování modernizace Ústřední čistírny odpadních vod. Přečtěte si aktuální vyjádření pro zpravodajský server Euro.cz.
20.1.
Celkem 321 případů černé produkce odpadních vod a 128 černých odběrů vody odhalili Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v loňském roce. Celková částka včetně nákladů za přešetření a sankcí přesáhla částku tři miliony korun.
18.1.
Projekt na modernizaci pražské čistírny odpadních vod patří mezi tři desítky těch, které zřejmě s definitivní platností nedosáhnou na podporu z evropských fondů.
12.1.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vyrobily v uplynulém roce více než 118 milionů krychlových metrů pitné vody. Je to o tři procenta méně než v roce 2010. ČTK to dnes oznámil mluvčí firmy Ondřej Pokorný. Havárií bylo 4309, tedy o osm procent více než před rokem.
25.11.
Pracovníci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) letos opravovali téměř 4000 havárií vodovodu, což je asi o osm procent více než ve stejném období loňského roku. ČTK to dnes sdělil mluvčí PVK Ondřej Pokorný. Nejvíce závad společnost zaznamenala v městské části Praha 4.
16.11.
Praha netrpělivě očekává experty z organizace JASPERS, která dotační projekty pomáhá připravovat a zároveň k nim zaujímá stanoviska. Návštěva je pro získání evropské dotace klíčová. Praha ze strategických důvodů o vyjednávání zatím spíše mlčí.
7.11.
Evropskou dotaci na modernizaci Ústřední čistírny odpadních vod má Praze pomoci získat firma bývalého eurokomisaře Pavla Teličky BXL Consulting.
23.9.
Splečnost Veolia Voda finančně podpořila kompletní rekonstrukci mýtných domků na mostě Legií v Praze. Restaurátoři zde pracovali již od roku 2009. 2 mýtné domky byly slavnostně předány tento týden, zbylé 2 budou předány v říjnu.
23.9.
Velmi cenné sbírky různých druhů vodovodního potrubí, uzavíracích elementů, unikátní sbírku vodoměrů a další historické přístroje a nástroje mohou zhlédnout návštěvníci, kteří o víkendu zavítají do Muzea pražského vodárenství v Praze 4 Podolí, které se nachází v budově Podolské vodárny.
15.9.
Praha zdá se našla způsob, jak postoupit v jednání ohledně získání evropské dotace na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze. Pomoci by měl bývalý eurokomisař Pavel Telička. O tom, že se mimořádně vyzná v bruselské byrokracii není pochyb.
14.9.
Ústřední pražskou čistírnu odpadních vod přestaví za 6,22 miliardy korun bez DPH sdružení firem nazvané ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.
13.9.
Radní hlavního města by dnes měli potvrdit vítěze miliardového tendru na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Komise, která nabídky posuzovala, už v srpnu doporučila sdružení firem ÚČOV Praha, v kterém jsou společnosti SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont a WTE Wassertechnik.
30.5.
Konference vytváří platformu pro politiky, vědce i zástupce soukromého sektoru. Letošní ročník má výstižné motto: "Budoucnost má řešení, ale musíme na něm začít pracovat už teď".
26.4.
Magistrát hlavního města Prahy provedl kontrolu staveb protipovodňových opatření v Praze a oznámil, že dojde ke změně celého systému kontroly. Magistrát hledá správce a provozovatele i pověřenou osobu pro měsíční dohled.
19.3.
Pražské vodovody a kanalizace pro vás v rámci Světového dne vody i letos připravili možnost zdarma navštívit Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Otevřeno bude v sobotu 26. a v neděli 27. března od 9.30 do 16.30.
31.1.
V Bruselu to po jednáních s představiteli Evropské komise, která o tom rozhodne, ČTK řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Dodal, že věří, že česká metropole peníze z Bruselu získá.
26.1.
Radní hlavního města dnes zřídili komisi, která má přepracovat tendr na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod.
20.1.
Nad novou čistírnou vznikne park, podle pražského primátora Bohuslava Svobody bylo zadání takové, že lidé nesmí poznat, že přešli ze Stromovky nad čistírnu. Zakryta bude posléze i současná čistírna. O tom, co nad ní vyroste, ale nebylo podle Boučka dosud rozhodnuto
19.1.
Praha nechá přepracovat miliardový tendr na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Zjednodušeny budou především požadavky na uchazeče. Po jednání rady to dnes řekl novinářům primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
23.12.
Společnost Veolia Voda Česká republika odeslala 21. prosince na účet Člověka v tísni celkem 200 tisíc korun. Jde o výtěžek z prodeje karaf na vodu, který byl zahájen 1. prosince 2010.
22.12.
Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
1.12.
Cena vodného a stočného v Praze může v příštím roce vzrůst o 9,3 procenta na 61,76 korun. Výsledná cena by tak i v roce 2011 zůstala pod českým průměrem. Konečné rozhodnutí padne do konce prosince.
1.7.
Problematice čerpání dotací z OPŽP se věnujeme dlouhodobě. Dnes přinášíme pohled ze strany významné vodárenské společnosti Veolia Voda. V rozhovoru pro Lidové noviny se k politice evropských dotací vyjádřil Philippe Guitard, šéf Veolia Eau pro Evropu. Pro příští týden připravujeme článek věnující se specifikám u menším provozovatelů.
18.6.
Stará čistírna se zapojila do projektu Hospodářské komory pod názvem Praha technická. Pro návštěvníky je každé úterý připravena nová rozšířená zážitková trasa B.
13.5.
Hlavní město Praha nutně potřebuje doplnit a modernizovat svoji kanalizační síť. Právě k tomuto účelu byl v rámci evropských fondů vyčleněn největší balík peněz v rámci operačního programu Životní prostředí (OPŽP), v prioritní ose 1 určené právě na podobné investice.
19.4.
Návštěvníci uvidí unikátní technologické zázemí a navíc se podívají z téměř padesátimetrové vodárenské věže.
22.2.
19.2.
Stará čistírna – ekotechnické museum v pražské Bubenči se stala jednou z 38 nových národních památek. Nenechte si ujít její prohlídku!
26.1.
18.1.
18.1.
Cena jednoho metru krychlového vody se zvýší o něco málo přes korunu. Cena vodného a stočného pro přímé odběratele bude tak v Praze patřit k nejnižším v ČR.
2.1.
S novým rokem je spojené zdražování a zvyšování dolní sazby DPH. Podle analytika...
...28.12.
Zhruba o dvě stě čtyřicet korun více zaplatí za vodu v příštím roce spotřebitelé...
...21.12.
V Praze se od ledna zdraží vodné a stočné o 9,88 procenta na 66,35 koruny za metr...
...Dnes mě velmi zaujal video-blog Tomáše Hajzlera.… VÍCE