Hasiči čistili rybník Rosnička

Po dvou letech od masivního úhynu ryb v Rosničce ve Svitavách se kvalita vody výrazně zlepšila. V rybníce se ovšem v hojném množství objevila zelená řasa šroubatka. Informoval o tom Svitavský deník.

Šroubatka je bioindikátorem, který potvrzuje, že ve vodě nejsou toxické látky, ale je v ní dostatek živin. Kvůli tomu se významně rozrostla. „Brzy však začne masivní hnilobný proces, který kvalitu vody nijak nezlepší, proto jsme přistoupili k odstranění řasy šroubatky z vodní hladiny,“ vysvětlil mluvčí Svitav Jiří Johanides. Do práce se proto pustili hasiči na člunech i pracovníci ze svitavské Šance.

„Odstranili jsme zatím jen plovoucí nánosy při břehu. V dalších týdnech budeme pomocí upravené motorové lodi z rybníku vytahovat další řasy,“ řekl starosta David Šimek. Podle něj je sice kvalita vody lepší než loni, ale velký důraz bude kladen na vstupy pro plavce. „Řasy se zaručeně nezbavíme, jen se snažíme omezit její množství,“ doplnil Šimek.

Rybník na Svitavsku byl od léta 2018 do loňského podzimu zcela bez ryb. Na vině bylo extrémní sucho. „Ozdravný proces vody v rybníku vychází z přírodních principů. Snažíme se maximálně využívat rostlin, aby nám pomáhaly udržet kvalitu vody. Aplikujeme bakterie, máme provzdušňovací systém, který zajišťuje okysličování vody, plovoucí ostrůvky. Když jsme opatření připravovali, měli jsme štěstí, že jsme navázali spolupráci s profesorem Blahoslavem Maršálkem, který je přední evropskou kapacitou na sinice,“ uvedl v listopadu 2019 vedoucí odboru životního prostředí svitavské radnice Marek Antoš.

Rybáři sem do jara nasadili kapry, pstruhy, okouny, štiky, candáty, sumce nebo úhoře. „Následně budeme kontrolovat, jak ryby ovlivní kvalitu vody, a budeme se s tím učit žít, abychom skloubili funkci rybníku pro rekreanty i pro rybáře,“ doplnil Antoš.

Scroll to Top