Zapomenuté říčky Novojičínska a Opavska

Říčka Sezina pramení západně od Ostravy u obce Pustá Polom. Po dvaceti kilometrech se vlévá mezi Bílovcem a Jistebníkem u Bravantic do Bílovky, která dále směřuje do Odry na území Chráněné krajinné oblasti Poodří. Vyrazit proti proudu Seziny je možné například z obce Bítov ve zvlněné krajině Přírodního parku Oderské vrchy. Žlutá turistická značka a také cyklostezka vedou zalesněným údolím, které se postupně rozšiřuje. V době koronavirové pandemie je výhodou, že na příliš turistů v trochu pozapomenuté části Moravskoslezského kraje nenarazíte.
U Panského mlýna překročíme kousek od Kyjovic silnici a vydáme se proti proudu přítoku Seziny s velice podobným názvem – Setina. Ta má délku necelých deset kilometrů a pramení u Skřipova v nadmořské výšce 485 metrů.
Zalesněným širokým údolím vede kromě cyklostezky zelená turistická značka k rekreačnímu komplexu Setina. V současnosti samozřejmě zavřenému. U areálu se to Setiny vlévá Hlubočský potok. Vydáme se proti proudu Setiny do kopce, následně říčku opustíme a pokračujeme lesem po modré značce až k obci Výškovice. Přijdeme silnici a pokračujeme lesem podél potůčku Jamník ke stejnojmennému vodnímu dílu uprostřed lesů. To je oblíbeným místem rybářů. Údolí Jamníku nás dovede až ke kapličce na hranici Bítova. Dole pod kopcem je na kraji obce vybudovaná kaskáda rybníčků.
Tok Jamníku pokračuje jižním směrem k Bílovci, kde na něm byla vybudovaná Bílovecká přehrada. U Bravantic se vlévá do Seziny kousek předtím, než ta zamíří do Bílovky.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top