Údolím Doubravy kolem mlýnů, náhonů, kostelů a mohutných skal za malířskou inspirací

O putování proti proudu Doubravy z Třemošnice na úpatí Železných hor k jedné z nejstarší nádrží u nás – Pařížovu – jsme psali zde. Romantická procházka s prvky dramatičnosti především při zvýšeném průtoku, kdy si voda proráží cestu přes mohutné balvany v příkrém údolí lemovaném skalisky, má kouzlo během každého ročního období.

Z Třemošnice je ale také možné vyrazit podél řeky opačným směrem – k Ronovu nad Doubravou. Doprovázet vás bude Naučná stezka Krajem Železných hor vedoucí v těsné blízkosti toku. Putování je poněkud náročnější po dešti nebo při vyšším stavu vody. Je potřeba překonávat drobné přítoky Doubravy, můstky jsou vybudovány pouze přes některé z nich – třeba přes Zlatý potok, který sem směřuje z úchvatné Národní přírodní rezervace Lichnice a Hedvičina údolí (psali jsme zde). Podloží při chůzi nad říčním údolím může být také kluzké a při chůzi je třeba být opatrný.
V osadě Mladotice narazíte u řeky na rozlehlou budovu bývalého Mladotického mlýna. Ten o své existenci dává vědět již o pár set metrů výše. Zde byl totiž z řeky vybudován k pohánění mlýna náhon. Ten je v současnosti již nefunkční. Místy zarůstá, místy je částečně udržován. Samotný Mladotický mlýn je z části přestavěn-opraven do podoby penzionu a hospůdky. Zařízení jsou bohužel mimo provoz a stavební úpravy ještě zřejmě nejsou u konce.
Cestou z Mladotic do Ronova údolím Doubravy narazíme na dvě zajímavé křesťanské památky. Kostel svatého Kříže, který byl původně románský a pochází již ze 13. století, Na přelomu renesance a baroka byl kostel opraven – z této doby také pochází jeho věž. Kostel svatého Martina na opačné straně řeky pochází původně dokonce již z 12. století. Do současné podoby byl opraven na konci 17. století, v roce 2006 byl rekonstruován.
Zajímavostí při putování je kromě zmiňovaného Mladotického náhonu vodní tunel na Doubravě, kdy asi padesátimetrová část náhonu pro Korečinský mlýn byla vybudována v umělém tunelu – podle pověsti dvěma trestanci odsouzenými k smrti, kteří se chtěli z trestu vykoupit.
Úzké skalnaté údolí řeky Mezi Mladoticemi a Ronovem je pojmenováno podle malíře Antonína Chittussiho. Ten se v Ronově narodil a řada jeho vrcholných děl je spojena s místní krajinou. A není se čemu divit, jde o místo velice romantické, které umělcovu duši muselo inspirovat a rozeznívat do mnoha inspirativních tahů štětcem.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top