ČEZ: Dispečeři pracují v týdenních cyklech

Zaměstnanci dispečinku ČEZ Distribuce ze skupiny ČEZ nově pracují v týdenních cyklech, jsou ubytováni v budově dispečinku a izolováni od okolního světa. Informoval o tom portál oenergetice.cz.

„Zhoršující se epidemiologická situace v ČR nás nutí přijmout nezbytná opatření k zachování řízení a chodu distribuční soustavy, která je klíčovým prvkem kritické infrastruktury státu. Elektřina je základ, bez ní se neobejdou nemocnice, prodejny potravin, spojení, nic. Dodávku musíme zabezpečit za každé situace, jsme na to zvyklí a děláme pro to naprosto vše. Proto jsme spustili projekt Maják,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ Distribuce má tři dispečerská pracoviště v různých lokalitách a všechna jsou vzájemně zastupitelná. Dispečeři jsou vybaveni trvanlivými potravinami podle požadované nutriční hodnoty na 14 dní, balenou vodou a kuchyňkami. „Máme zřízena další nouzová provizorní pracoviště, kam by šel dispečink přesunout v případě jakýchkoliv dalších mimořádných stavech,“ řekl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Podle něj je dispečerům před nástupem do izolace měřena tělesná teplota, během izolace je tělesná teplota měřena před každou směnou jejím vedoucím. „Střídání směn během týdenní izolace bude bez vzájemného kontaktu mezi směnami každého dispečinku. Před nástupem a při střídání směn po uplynutí sedmi dní bude provedena celková dezinfekce pracovišť. K zamezení šíření infekce došlo i k fyzickému rozdělení pracovišť – každý dispečer disponuje „vlastním“ pracovištěm, které nebude sdíleno,“ řekl také Kříž.

ČEZ podobná opatření zavádí i ve svých elektrárnách. „Na vstupech do objektů měříme teplotu zaměstnanců. V jaderných elektrárnách jsme od pátku přešli na dvanáctihodinové směny, snižujeme počet směn u vybraných profesí ze šesti na čtyři a maximálně izolujeme pracovníky blokových dozoren od okolí. To nám umožní ponechat vždy dvě směny izolované doma od elektrárny a kolegů. Toto opatření samozřejmě nemusí být konečné. Máme připraveny plány na další posílení izolace elektráren od okolí, které jsme schopni aktivovat v řádu hodin,“ dodal Kříž.

Čistý zisk ČEZ meziročně stoupl o čtyři miliardy na 14,5 miliardy

Společnosti pomohl hlavně růst cen elektřiny a také obchod s komoditami. Tržby vzrostly ze 184,5 miliardy v roce 2018 na loňských 206,2 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) skupiny ČEZ loni stoupl meziročně o více než pětinu na 60,2 miliardy korun. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy dosáhl 18,9 miliardy korun.

Podle vedení společnosti k meziročnímu nárůstu čistého zisku o 38 procent napomohlo také zdražení elektřiny vyrobené v Česku díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu. „Zejména díky dalšímu rekordu zisku tradingu se nám podařilo více než vykompenzovat překvapivé rozhodnutí odvolacího soudu ve sporu se Správou železnic z roku 2010, na jehož základě byla společnost ČEZ Prodej v roce 2019 nucena uhradit částku 1,3 miliardy Kč,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.

Scroll to Top