Je voda drahá?

Mediální prostor každoročně plní zprávy o změnách vodného a stočného v jednotlivých oblastech České republiky. K tomu se obvykle přidává společenská a politická debata o tom, že voda permanentně zdražuje, aby mohly zisky kasírovat provozovatelé. Terčem kritiky jsou především společnosti se zahraničními vlastníky.

Co říkají data? Ano, voda (vodné a stočné) skutečně v absolutním vyjádření v průběhu deseti let zdražila zhruba o 30 korun za kubík z 61,50 na 91,50. Vodné i stočné se na tomto zdražení podílely shodně polovinou. Jinak už ale situace vypadá, když zohledníme další faktory, jako byla třeba inflace za sledované období, nebo růst průměrné mzdy v republice. Zatímco v roce 2013 jsme si za průměrný plat koupili 327 kubíků vody, v roce 2018 už to bylo 369 kubíků, tedy o 13 % více. Za vodu zaplatí člověk s průměrnou mzdou 0,734 % svého platu.
Vezmeme-li průměrnou domácnost s průměrným příjmem v naší zemi, za vodné a stočné zaplatí 4,3 % svých nákladů z nákladů na bydlení. Oproti tomu za elektřinu je to 12 %, za nájemné 11 %, za telekomunikační služby 8,3 %.

Scroll to Top