Hamáček: ČSSD si musí vyjasnit pohled na změnu klimatu

U sociální demokracie se dlouhodobě ekologickým tématům podle šéfa strany a vicepremiéra Jana Hamáčka nevěnovala dostatečná pozornost. To se má však změnit. Hamáček poskytl rozhovor Lidovým novinám. Co v něm zaujalo redakci vodarenstvi.cz?

„Bude-li průměrná teplota nadále stoupat, zhorší to ve svém důsledku podmínky na pracovištích. Přibude tropických dní a zvýší se zátěž pro pracující. Sociální demokracie si musí vyjasnit svůj pohled na změnu klimatu. Nemůžeme se tvářit, že se nic neděje. Planeta evidentně prochází změnami, nemá smysl o tom pochybovat. Musíme najít řešení, jak omezit důsledky. Přijít s návrhy, jak čelit změnám klimatu. Týká se to bezpečnosti, dostupnosti vody či pracovního práva,“ uvedl Hamáček.

Podle něj se strana baví o tom, jak tuto oblast koordinovat, neboť přesahuje problematiku jednotlivých resortů. „Jde mi o to, aby to exekutiva brala vážně. Máme-li zmocněnce pro výstavbu atomové elektrárny, měli bychom mít koordinátora pro fenomén klimatických změn, aby se u něj scházely informace a on nabízel řešení. Ministerstvo zemědělství například přišlo s tím, že se kvůli suchu propojují vodovody. Prosadil to Miroslav Toman. Začnou se vypisovat dotační tituly, aby se vodovodní soustavy, nyní rozdělené v podstatě dle okresů, propojily. Aby se už nestávalo, že na jižní Moravě vozíme v létě vodu do vodojemů cisternami,“ vysvětlil Hamáček.

Scroll to Top