Vláda odsouhlasila stoprocentní zvýšení poplatku za odběr minerální vody

Ministerstvo zdravotnictví krok vysvětluje snahou přiblížit se hodnotě přírodních minerálních vod. Podle Svazu minerálních vod narušuje ministerstvo hospodářskou soutěž na trhu s nápoji. V případě, že se nastavení ukáže jako neúčelné, bude zřejmě ministerstvo zvažovat jeho úpravu. Na poplatku se v roce 2018 vybralo 18 milionů korun.

„Toto bezprecedentní zvýšení poplatků za odběr přírodní minerální vody nevychází z žádné logické úvahy. Zvyšování nepřímého zdanění zdravé potraviny a současné snižování spotřební daně na čepované pivo přímo vybízí k dohadům o populistických snahách nalákat voliče a nesystémovým způsobem naplnit státní pokladnu,“ sdělil v reakci na rozhodnutí zvýšení poplatku generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Podle něj se Česká republika dostává do absurdní situace, kdy ministerstvo životního prostředí znemožňuje zavedení principů cirkulární ekonomiky a udržitelnosti do nápojového odvětví, a ministerstvo zdravotnictví penalizuje zdravé potraviny. Redakce vodarenstvi.cz zároveň přikládá zveřejněné stanovisko Svazu minerálních vod ke stejné věci a rozhovor s Group PR manažerkou Mattoni Andreou Brožovou z loňského podzimu, kdy začala problematika rezonovat.

Scroll to Top