Zdražení vody se nevyhne ani Mělnicku

Od nového roku dojde na Mělnicku ke zvýšení vodného a stočného. Aktuální cena 92,92 koruny v lednu naroste na 105 korun za metr krychlový. Vodárny Kladno – Mělník díky tomu získají dalších 90 milionů na obnovu infrastruktury.

„K nejvýznamnějším akcím patří především obnova našeho zásadního skupinového vodovodu Kladno – Slaný – Kralupy – Mělník (KSKM), což je asi 80 kilometrů dálkovodu. Ten je však již 50 let starý,“ vysvětlil ředitel VKM Josef Živnůstek. Podle něj je také součástí zmíněného dálkovodu dvouramenná shybka, která překonává vodní tok.

„Jedno rameno už máme zhavarované a druhé je ve špatném technickém stavu. Toto zařízení nelze nahradit. Kdyby ta shybka zhavarovala, tak se dostaneme do opravdu velkých potíží,“ uvedl dále Živnůstek. Společnost vodou zásobuje zhruba 260 tisíc obyvatel. Jejich spotřeba v létě převyšuje kapacitní možnosti zdrojů v oblasti působnosti vodáren a firma musela kupovat desítky milionů litrů vody z pražské vodárenské soustavy.

„Spotřeba vody roste. Dnes ji doplňujeme přivaděčem z Prahy, který dlouhodobě nebyl používán, a my ho musíme obnovit, jelikož není připraven na trvalý provoz. Musíme také přispět na obnovu pražského vodojemu Kopanina a na rekonstrukci čerpací stanice v Hostouni,“ doplnil Živnůstek.

Scroll to Top