Suchem zůstává postižený hlavně jih Čech

Zemědělské sucho přetrvává i přes poměrně vlhký listopad zejména v jižních Čechách a také v jižní části Plzeňska.  Naopak Morava a velká část Čech nepociťuje sucho vůbec, vyplývá z mapy, kterou zveřejnili tvůrci portálu InterSucho.

V jižních Čechách je podle vědců na menším území zaznamenaný druhý a třetí nejhorší stupeň ze šesti, ve většině kraje panuje mírné či počínající sucho. Mnohem horší situace, která přetrvává z léta, je pak v hlubší vrstvě od 40 do 100 centimetrů. Oblast jižních Čech je suchem postižena nejvíce také kvůli tomu, že na rozdíl od většiny republiky zde alespoň průměrně pršelo podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu naposledy v květnu.

Projekt InterSucho v zemích střední a jihovýchodní Evropy sleduje zemědělské sucho z měřitelných dat od Českého hydrometeorologického ústavu a od CzechGlobe. Zároveň do tvorby výrazně vstupují agronomové zemědělských podniků jako zpravodajové z katastrů, na nichž hospodaří. Díky jejich zpětné vazbě může portál upravovat mapy podle skutečné situace. Nejvíce zemědělských zpravodajců se nachází na Znojemsku, Břeclavsku, Lounsku nebo Rakovnicku.

Scroll to Top