Vodárna Plzeň uklidňuje odběratele

V reakci na znečištění Drnového potoka v Lubech u Klatov, ke kterému došlo v noci ze 7. na 8. října 2019, vydala společnost prohlášení. Ujišťuje obyvatele Plzně, že si se znečištěnou vodou z potoka, který je jedním z významných přítoků řeky Úhlavy, jež zásobuje město  pitnou vodou, poradí.

„Obyvatelé se nemusí obávat toho, že by se jim dostala do kohoutků závadná voda. Máme špičkovou úpravnu vody, která nedávno prošla rekonstrukcí a modernizací a má technologie na zachycení těchto látek,“ uvedl generální ředitel Vodárny Plzeň Ludvík Nesnídal.

Látka unikla do Drnového potoka v Lubech u Klatov z pily firmy Holz Schiller. „Uniklo nám asi dvě stě litrů již zředěného, dvouprocentního roztoku, který používáme na impregnaci nařezaných dřevěných lamel. Šlo o lidskou chybu. Stalo se to v noci, my jsme to zjistili relativně pozdě, když už byla látka v Drnovém potoce,“ řekl Deníku ředitel klatovské firmy Petr Kohel. Na místo byla povolána asanační firma.

„Co se týče areálu firmy Holz Schiller a kanalizace, která z něj vede k potoku, tak vše už je vyčištěno. Přebíral jsem to ve čtvrtek v poledne od specializované firmy. Co se ale týče potoka a řeky, tak podle aktuální informace z pátečního poledne byly naměřeny nadměrné hodnoty této látky ve vzorcích odebraných z Úhlavy u Lužan. Povodí Vltavy zvyšuje průtok z nýrské přehrady, aby co nejvíce naředilo vodu, než doteče do Plzně, kde je odebírána na zpracování pitné vody,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek.

 

Scroll to Top