Prostějov vybuduje přivaděč do průmyslové zóny

Během příštího roku chce radnice postavit nový vodovodní přivaděč v délce 3222 metrů za 36 milionů korun. Akcí chce reagovat na rostoucí spotřebu vody v několika tamních podnicích. Staré potrubí již do zóny nestačí dopravit potřebné množství vody. Média o tom informoval primátorův náměstek Jiří Rozehnal. Kromě toho se chce také město zaměřit na efektivní využití dešťovky.

„Oslovíme sedm dodavatelů. Konkrétně půjde o výstavbu nového vodovodního potrubí k zajištění zvýšených odběrů vody v průmyslové zóně Kralice a posílení stávajícího zásobního pásma Držovice,” uvedl Rozehnal. Primátor František Jura zdůraznil nutnost investice. „Zóna se rozvíjí a řešíme problém ve stávajícím vodovodním přivaděči, který už nestačí dodávat tolik vody, kolik firmy potřebují. Chceme předejít problému a do průmyslové zóny jí poslat více,” podotkl Jura. V lokalitě sídlí více než deset firem.

Začnou využívat dešťovku

Město chce ve svých budovách efektivně využívat dešťovku. Prvním místem je Sportcentrum. Radnice chce díky tomu ušetřit a také přispět k tomu, aby voda neodtékala bez užitku. „Dešťová voda nám doposud prakticky ze všech objektů odchází do kanalizace, což je škoda. Nejenže platíme stočné, ale navíc ji bez užitku ztrácíme. Sportcentrum bude prvním objektem, kde bychom to chtěli změnit a srážkovou vodu zadržovat jako užitkovou. Do budoucna počítáme s takovým postupem při rekonstrukcích všech městských objektů, respektive všech objektů, u kterých to bude technicky možné,“ sdělil Rozehnal.

Radní si rovněž nechají zpracovat průzkum, který určí, zdali je zachytávání dešťové vody technicky možné i v případě dalších budov. Už teď je ale jisté, že další na řadě bude magistrát ve Školní ulici. „Mohu také říci, že se vážně zabýváme myšlenkou, že v nových projektech budeme zohledňovat nejen zadržování srážkových vod, ale i zelené střechy. Je to ale běh na delší dobu,“ dodal náměstek.

Scroll to Top