Internet na Hlučínsku povede kanalizací

V Ludgeřovicích na Hlučínsku povedou optický kabel pro přenos internetu kanalizací. Na pilotním projektu pracuje vývojář Michal Najman, který chce docílit toho, aby se vysokorychlostní internet dostal ke každému domu splaškovým potrubím. Z celorepublikového hlediska se jedná o unikát.

„Pokud je funkční kanalizace, tak nemusíme kvůli položení kabelu kopat. Tím pádem je internet v optice dostupný všem,“ vysvětluje Michal Najman z firmy za200.cz. Najman si nechal patentovat speciální spony a chráničky, které do stoky nainstaluje robot. Nejprve chce pokládání kabelu do kanalizace vyzkoušet v lokalitě U Rybníků, kde se staví nové rodinné domy.

Na projektu se rovněž aktivně podílí samotné Ludgeřovice. „Jsme testovací obcí. Nabídneme svoji kanalizaci, která je obecní. Zpočátku to bude o tom, že potřebujeme tuto technologii vyzkoušet,“ říká starosta Daniel Havlík. Firma chce nový systém zprovoznit ještě letos. Následně vyhodnotí jeho efektivitu. V případě, že se osvědčí, tak by mohla být optická vlákna uložena do kanalizace v dalších částech obce.

Scroll to Top