Brabec: Ochrana voda je nejvyšším veřejným zájmem

Ústavní ochranu vody nejlépe zajistí vytvoření samostatného ústavního zákona. Takový návrh na ministerstvu zemědělství prezentovali experti z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jednání se účastnili další zástupci státní správy, reprezentanti parlamentních politických stran či představitelé vodohospodářských institucí. Redakce vodarenstvi.cz se zaměřila na jednotlivé komentáře k návrhu.

 „Všichni se shodujeme, že ochrana voda je nejvyšším veřejným zájmem. Vodní blahobyt, na který jsme byli v minulosti zvyklí, je pryč a lidé čekají, že stát ještě aktivněji vstoupí do oblasti hospodaření s vodou v situaci, kdy je jí v řadě oblastí nedostatek. Proto je klíčové, abychom se již ve fázi hledání legislativního řešení shodli jak s právními experty, odborníky na vodní hospodářství, tak s co nejširší politickou reprezentací. Protože cílem je skutečná ochrana vody, nikoli jen právní proklamace,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Například KDU-ČSL v srpnu navázala na návrh vlastních poslanců na ochranu vody a půdy, který v červenci vláda nepodpořila, a připravila petici na ústavní ochranu vody. Poslanci chtějí doplnit článek ústavy tak, aby zněl, že stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství.

Předseda strany Marek Výborný uvedl, že lidovci jsou přesvědčeni o tom, že je pro nás voda nenahraditelnou surovinou, bez níž není možný život. „Víme, že to je krok do jisté míry symbolický. Na druhou stranu vytváříme mantinely pro tvorbu dalších právních předpisů na úrovni obcí a měst. Každá obec, každý kraj, potažmo stát bude do budoucna muset při tvorbě legislativy počítat s tím, že voda a půda mají tu nejvyšší právní ochranu, kterou v České republice mohou mít,“ sdělil Výborný.

Scroll to Top