Schuster: O polských třískách a trámech

V plném znění publikujeme text redaktora Lidových novin Roberta Schustera k ekologické havárii v Polsku. Prokuratura začala vyšetřovat příčiny znečištění řeky Visly odpadní vodou z Varšavy. K havárii došlo ve varšavské čistírně vod Čajka v úterý 27. srpna. Vodarenstvi.cz situaci sleduje.

Už několik dní se potýká polská metropole s vážným ekologickým problémem. Do Visly, která je s délkou více než 1000 kilometrů největší polskou řekou, přitékají každou sekundu tři tisíce litrů odpadních vod, aniž by předtím prošly čistěním.

Důvodem je vadné potrubí, které nemůže přivádět splašky a podobné odpadní produkty do čističky Czajka na opačném břehu řeky. Nyní se pracuje na položení provizorního potrubí umístěného na speciálním pontonovém mostě. Zřejmě až koncem týdne bude celý systém spuštěn, takže odpadní voda by pak měla být znovu přiváděna do čističky. Voda z kontaminované řeky už mezitím urazila vzdálenost stovek kilometrů a zasáhla i další polská města, například Płock nebo Toruń.

Vláda celou záležitost označila za ekologickou katastrofu. Ministr zdravotnictví Łukasz Szumowski varoval, že v důsledku výrazného poklesu kyslíku v řece hrozí úhyn ryb a dopady pocítí i další živočichové. Starosta Varšavy Rafał Trzaskowski naopak uklidňuje. Tvrdí, že se městským hygienikům podařilo neutralizovat devadesát procent všech bakterií, stejně tak se prý ve srovnání se situací z minulého týdne podařilo opět ztrojnásobit obsah kyslíku v řece.

Chtělo by se říct, že takováto havárie je sice nepříjemná, ale může se stát v kterémkoli jiném městě na světě. Jenomže v Polsku je něco víc než měsíc před volbami, a tak se v rozdělené zemi může stát i z vodovodní trubky politická kauza.

Konzervativní vláda premiéra Mateusze Morawieckého sice přislíbila pomoc a poslala na místo 170 vojáků, kteří budují pontonový most pro provizorní odpadní rouru. Přesto se ale někteří politici z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) neubránili pokušení zaútočit na opoziční liberální Občanskou platformu (PO), která varšavskou radnici řadu let kontroluje.

Například šéf úřadu vlády Marek Suski přirovnal havárii odpadních vod ke katastrofě v Černobylu, přičemž varšavský starosta prý podnikl příliš málo, aby situaci řešil. A ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk zase Trzaskowského vinil z toho, že událost údajně celých 24 hodin zamlčoval před veřejností.

Starosta Varšavy si zřejmě choulostivost celé situace uvědomil a jeho politické reflexy zafungovaly. Okamžitě proto odjel na místo poruchy a nezapomněl se přitom nechat zvěčnit pro sociální sítě.

Mezitím se už muselo v městské administrativě poroučet pár lidí, když se zjistilo, že potrubí přivádějící odpad do čističky nebylo pravidelně kontrolováno. Takže hovořit o nečinnosti vedení města není namístě. V zápalu předvolebního boje se to může jevit jako detail, který nikoho nezajímá. Připomíná to třísku, kterou vidíme u druhých, ale přehlížíme trám ve vlastním oku.

Takováto havárie je sice nepříjemná, ale může se stát v kterémkoli jiném městě na světě. Jenomže v Polsku je něco víc než měsíc před volbami, a tak se v rozdělené zemi může stát i z vodovodní trubky politická kauza.

Scroll to Top