Toman: Od roku 2015 jsme na boj se suchem uvolnili 30 miliard

Moderním přístupům k omezení následků sucha a k zajištění vody v krajině a ve vodních zdrojích se věnovala konference Voda v krajině 21. století v Českých Budějovicích. V rámci agrosalonu Země živitelka ji pořádalo ministerstvo zemědělství. Zúčastnili se jí představitelé české vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a odborníci z České republiky spolu s experty z Izraele, který je v tomto směru pro svět inspirací. Redakce vodarenstvi.cz se zaměřila na komentáře k oblasti vodního hospodářství.

„Důvod, proč jsme konferenci věnovanou vodě tady na agrosalonu uspořádali, je zřejmý. V posledních letech u nás čelíme projevům klimatické změny, postihují nás dlouhá období sucha a my se musíme naučit s vodou lépe hospodařit. A Země živitelka je vhodnou příležitostí, jak přítomné zemědělce a vystavovatele o moderních přístupech k omezení následků sucha a k zajištění vody v krajině a vodních zdrojích informovat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dále ocenil zvyšující se zájem o obnovu a rozvoj závlah. „Zvýšení rozsahu závlah bude vyžadovat zabezpečení vodních zdrojů, a proto dotační program ministerstva zemědělství podporuje nejen investice do závlahových zařízení, ale také do výstavby jednoúčelových nádrží na vodu pro zavlažování, které se naplní za příznivých podmínek, a pak umožní překlenout sucho. Ostatně ministerstvo má mnoho programů, kterými přispívá k omezení následků sucha. Od roku 2015 jsme na ně poskytli přes 30 miliard korun,“ uvedl dále Toman.

V souvislosti s iniciativou ministerstva posílit ochranu vodních zdrojů v ústavě Miroslav Toman informoval o tom, že svolává jednání s právnickými experty a zainteresovanými reprezentanty parlamentních politických stran u kulatého stolu. „Jde o vážný krok, takže vyžaduje vypracování návrhu na základě důkladné analýzy, kterou jsme zadali odborníkům z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Z jejich průběžných sdělení se zatím jako ideální jeví forma samostatného ústavního zákona, nicméně finální analýza bude hotová v září,“ doplnil Toman.

Scroll to Top