Babiš poletí do Turecka, šance pro české exportéry

Posílit vzájemné vztahy a vyměnit si názory na evropské i mezinárodní otázky chce podle Lidových novin na státní návštěvě v Turecku premiér Andrej Babiš. Řešit se bude například projekt nedostavěné hnědouhelné elektrárny Adularya, na kterém se podílely české firmy. Kromě Babiše jede do Turecka ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a tuzemští podnikatelé.

Babiš se v Ankaře setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, předsedou parlamentu a několika ministry. V Istanbulu zahájí podnikatelské fórum a navštíví technologický park. Turecko je v obchodní oblasti významným partnerem České republiky.

Podle Hospodářské komory ČR nabízí Turecko Česku příležitosti zejména v energetice, obranném průmyslu, důlních technologiích, automobilovém průmyslu, dopravně-strojírenském průmyslu a e-commerce. Státní investice Turků směřují i do čistíren odpadních vod, úpraven vody, vodovodů, výstavby kanalizačních systémů a spaloven.

Ročně vyveze České republika do Turecka zboží za 53 miliard korun. Jedná se zejména o automobilový průmysl, čerpadla či hovězí dobytek. Dovoz z Turecka dosahuje zhruba 36 miliard ročně.

Scroll to Top