Komínek k odstávce největší beskydské úpravny

blank

SmVaK Ostrava na více než 22 hodin odstavily největší beskydskou úpravnu v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Zařízení prochází rekonstrukcí za 125 milionů. Vodárny zahájily komplexní modernizaci technologické části úpravny a automatizovaného systému řízení v loňském roce, s dokončením se počítá na rok 2020.

„Během významné rekonstrukce, která právě probíhá, prošla mimo jiné výměnou část přítokového traktu surové vody. Ta do úpravny směřuje z výše ležící údolní nádrže Šance, nové je také napojení boční větve pro napojení nové malé vodní elektrárny. Tu stávající vyměníme za výkonnější a efektivnější zařízení. Během první odstávky byla na stávajícím přítokovém potrubí s profilem 1000 milimetrů demontována část, která sloužila pro provoz malé vodní elektrárny. Ta byla nahrazena atypickým potrubím, které následně umožní provoz úpravny na obtokovou větev do té doby, než bude instalována nová malá vodní elektrárna. Během druhé výluky byla provedena instalace nového potrubí na přítoku do úpravny pitné vody,“ vysvětlil ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Během výluky byly také zprovozněny dvě záložní čerpací stanice – v Lískovci u Frýdku-Místku a v Bašce. „Čerpací stanici v Bašce, která během běžného provozu slouží jako záložní a není v provozu, byla napájena elektrickým proudem z veřejné sítě, v záloze bylo také připraveno napájení z mobilního dieselagregátu. Některá spotřebiště běžně zásobovaná z Nové Vsi odebírala vodu z naší druhé největší úpravny v Beskydech ve Vyšních Lhotách. Před začátkem výměny jsme doplnili příslušné vodojemy na maximální hladinu, abychom si vytvořili dostatečnou provozní rezervu. Vše jsme si ostatně důkladně otestovali již během červnové odstávky,“ doplnil Komínek.

blank

Úpravna vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí byla uvedena do provozu v roce 1969. Do úpravny přitéká surová voda z vodního díla Šance v Beskydech a je součástí Ostravského oblastního vodovodu, který je základním výrobním a distribučním systémem zajišťujícím dodávku pitné vody v Moravskoslezském kraji. O provoz úpravny se stará vodárenská společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava. Pitnou vodou novoveská úpravna zásobuje 60 obcí a měst na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku, částečně Ostravsku a také v příhraniční části Polska.

Úpravna prošla za posledních dvacet dva let hned čtyřmi rekonstrukcemi. Před rokem 2000 bylo uvedeno do provozu zařízení na výrobu a dávkování oxidu chloričitého, který může být dávkován jak do surové, tak i do upravené vody. Modernizace proběhla i v letech 2000 a 2002 a během poslední v roce 2009 bylo doplněno chlorové hospodářství o instalaci zkrápěcí jednotky pro případ úniku chloru ve skladu chloru.

Scroll to Top