Panenko skákavá nad Žluticemi

Žlutice jsou v současnosti trochu pozapomenutým dvoutisícovým městečkem v jihovýchodní části Karlovarského kraje. A je to škoda, protože Žluticko má výletníkům určitě co nabídnout. Ať již jde o malebné údolí řeky Střely, mohutnou vyhaslou sopku Vladař nebo významné barokní poutní místo Skoky, které po devastaci během komunistické éry v současnosti pomalu vstávají z popela.

Za první republiky tvořily Žlutice centrum politického okresu s téměř 30 tisíci obyvateli především německé národnosti. Dva kilometry od městečka byla v druhé polovině šedesátých let na řece Střele vybudována nádrž, jejíž hlavním cílem je akumulace vody pro výrobu té pitné v přilehlé úpravně. Z ní jsou kromě samotných Žlutic zásobovány Podbořany, Žatec, Toužim, Konstantinovy lázně a řada dalších obcí. Objem nádrže je 15,6 milionu kubíků vody, zatopená plocha činí 167 hektarů.

Vzhledem k tomu, že k zásobárně vody je přístup omezený, nejkrásnější výhled na přehradu a okolní hluboké lesy se nabízí nad poutním místem Skoky. Barokní Kostel Navštívení Panny Marie byl dominantou zaniklé obce, která byla srovnána se zemí v 60. letech. Právě toto místo mnoha zázračných uzdravení, které ročně navštěvovalo 40 tisíc poutníků (Více o poutním místě zde). Od kostela vystoupáte po udržované cestičce kolem zbytků bývalé hospody a přilehlých domů nad celý poutní areál. Půvabné Žluticko s přehradou a dominantním Vladařem budete mít jako na dlani.

Foto: Marek Síbrt

 

Scroll to Top