Extrémní sucho na polovině území

Extrémní sucho podle údajů portálu Intersucho už zasáhlo polovinu republiky. Pokud se připočte stav, který odborníci označují termínem výjimečné sucho, tak je zasaženo 63 % území. Do konce týdne by se navíc extrémně nebo výjimečně suchá oblast mohla rozšířit na víc než 90 % území. Pro Český rozhlas to řekl koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka.

„Znamená to, že v půdě je tak málo vody, jako tam bývá, nebo jako zatím bývá tak v průměru jednou za 50 let v tuto danou dobu. To znamená, že v některých oblastech, třeba v horách, je půda ještě stále relativně vlhká, ale té vody by tam mělo být výrazně víc. Bavíme-li se o nížinách, tam pozorujeme zcela jednoznačně dopady sucha zemědělského, přestože jsme měli vlhký a relativně chladný květen, který té vegetaci zásadně pomohl po velmi suchém dubnu. V případě, že jsme v epizodě sucha, tak bohužel, a jak my stále zdůrazňujeme, opravdu většinou čekáme na to, až začne pršet a epizoda skončí, protože samotné suchu nedokážeme samozřejmě nijak zlepšit zásobu vody v půdě ani výrazně krajinu modifikovat,“ vysvětlil Trnka.

Intersucho v zemích střední a jihovýchodní Evropy sleduje zemědělské sucho z měřitelných dat od Českého hydrometeorologického ústavu a od CzechGlobe. Zároveň do tvorby výrazně vstupují agronomové zemědělských podniků jako zpravodajové z katastrů, na nichž hospodaří. Díky jejich zpětné vazbě může portál upravovat mapy podle skutečné situace.

Scroll to Top