Čeští vědci otestují v poušti zařízení na výrobu vody ze vzduchu

Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT otestují v poušti zařízení na výrobu vody ze vzduchu. Po úspěšném završení zkušebního provozu v laboratorním prostředí byl totiž systém S. A. W. E. R. zabudován s veškerým příslušenstvím do dvou přepravních kontejnerů, které byly odvezeny z centra v Buštěhradu u Kladna do Spojených arabských emirátů.

Zařízení teď budou odborníci v poušti sestavovat na konci července, fungování systému vyhodnotí po šesti měsících. Systém, který se vejde do dvou lodních kontejnerů, vyrobí 100 litrů destilované vody denně.

V arabském světě se šíří povědomí o českém programu, který je zaměřený na přeměnu pouštního vzduchu na vodu. Na technologii S.A.W.E.R. se podílejí České vysoké učení technické a Botanický ústav Akademie věd. Testování kromě České republiky probíhá také ve Spojených arabských emirátech. „V současnosti se chystá instalace technologie v soukromém sídle Saifa Mubaraka Fadela Al Mazrouei,“ sdělil tajemník Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT Jakub Dytrich

Podle něj konglomerát Bin Fadel Group v Abú Zabí projevil zájem o budoucí licenční výrobu technologie. „Jsme v takzvané fázi oťukávání se. Soukromé instalace jsou poněkud komplikované tím, že všichni žádají řešení na míru. Nikdo nechce mít to samé, co už má někdo jiný,“ vysvětlil Dytrich.

Akce má své počátky v roce 2007, doposud byly obdobné technologie obvykle doménou armád. Český program se liší ve výrobě vody využitím obnovitelných zdrojů na rozdíl od jindy používaných naftových agregátů. „Projekt, který od svého spuštění zaznamenal i díky testování v pouštních oblastech zásadní posun, je výkladní skříní českých znalostí a krásně zapadá do strategie Česka prezentovat se v zahraničí jako inovační lídr,“ řekl před několika týdny šéf Asociace malých a středních podniků a předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

Zástupci ČVUT také uvedli, že technologii lze využívat pro jakékoliv oblasti, které trápí nedostatek povrchové vody, ale kde je možné vodu získat ze vzdušné vlhkosti, která je přítomná i v pouštních oblastech.

Scroll to Top