Aktuální stav koupacích vod

Pouze u dvou sledovaných lokalit voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy nebo osoby trpící alergií. V Jihočeském kraji je to Staňkovský rybník a v Libereckém kraji koupaliště Sluníčko-Chrastava. V obou případech je riziko koupání způsobeno mikrobiologickým znečištěním. Aktuální stav můžete sledovat zde.

Na místě je vždy ověřit si kvalitu vody v dané lokalitě. Ta totiž může v řadě případů způsobit řadu zdravotních komplikací. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové se na kvalitě vody nejvíce podepisuje intenzita slunečního svitu, větru, počet srážek a její teplota. „Obecně platí, že pokud se bude držet počasí, kdy bude hodně slunečního svitu a málo dešťů, tak je větší pravděpodobnost, že se ve vodě budou tvořit sinice a bude méně vhodná ke koupání,“ informovala Šalamunová.

Zejména přemnožené sinice mohou být spouštěcím mechanismem pro kožní alergické reakce či podráždění očí. „Pokud se při pozření dostanou sinice, nebo jakékoliv znečištění do organismu, můžou způsobit střevní potíže. Fekální znečištění vody může přenést i žloutenku typu A,“ zdůraznila mluvčí.

Scroll to Top