Pětina firem se potýkala s nedostatkem vody

Pětina z českých malých a středních firem, pro jejichž činnost je voda důležitá, už musela řešit problémy s jejím nedostatkem. Zhruba tři procenta musely také kvůli vodě omezit nebo zastavit provoz. Informovali o tom zástupci firem v průzkumu ČSOB, kterého se zúčastnilo 400 středních a malých společností a živnostníků ze všech oborů podnikání.

Na plynulých dodávkách vody jsou závislé stavební firmy, velkoobchodní a maloobchodní společnosti, opraváři motorových vozidel, společnosti působící v zemědělství a hotely a penziony. Podle výkonného ředitele firemního bankovnictví ČSOB Petra Mandy potíže s vodou řešila každá pátá firma.

Část firem navíc musela kvůli nedostatku vody přerušit činnost. Dvěma pětinám firem se rovněž meziročně zvyšují platby za vodu. Polovina z těchto podnikatelů zaznamenala růst výdajů o deset až dvacet procent. „Příčiny tohoto růstu hledejme primárně v růstu cen základních vstupů pro vodárenství, meziroční skokové navýšení cen energií, růst cen chemikálií, a nejvíce v růstu mezd zaměstnanců vodárenských společností,“ doplnil Manda. Téměř třetina z oslovených malých a středních firem přiznala rostoucí spotřebu vody.

Scroll to Top