Podzemní voda na Olomoucku i po deštích chybí

Květen byl sice v Olomouckém kraji bohatý na srážky, ale podzemní voda po pěti letech sucha chybí. Deště si pochvalují hydrologové, vodohospodáři, zemědělci i správci lesů. Informoval o tom portál idnes.cz.

„Toky se doplnily, velmi důležité je, že se doplnila půdní vláha. Půda je v tuto chvíli nasycená,“ sdělil hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Unucka. Na snížení deficitu podzemních vod na Hané to však podle něj pořád nestačí. „Pět let bylo sucho a hladina podzemních vod se prakticky nedoplňovala, takže jedno srážkově bohatší jaro to nemůže nahradit,“ řekl dále expert.

Podle Unucky alespoň přetrvává dispozice k bohatým srážkám. „Vzduch je teď nasycený vodou a díky přetrvávajícímu proudění vzduchu se dají očekávat další vydatné deště,“ vysvětlil Unucka.

Deště například kompletně naplnily zásobní prostory Plumlovské přehrady. „Už jsme tomu za poslední roky odvykli, ale letošní květen je jenom srážkově normální. I to je ale po letech, kdy na jaře prakticky nepršelo, velmi pozitivní,“ poznamenal šéf krajské agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka.

Zemědělci také díky dešťům očekávají vyšší výnosy i lepší kvalitu. „Loni jsme museli kvůli suchu zaorat sedmdesát hektarů máku. Letos je mák úplně výstavní,“ zdůraznil předseda Zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský. Voda rovněž pomůže zemědělcům s krmivem. „Dubnové seče byly slabší i letos. Teď je to ale jiné. Čekáme velmi slušný výnos pícnin,“ pochvaloval si šéf akciové společnosti Úsovsko Jiří Milek.

Z chladnějšího a deštivějšího května mají radost rovněž správci lesů. „Pomůže jak vzrostlým stromům k větší vitalitě, tak sazenicím. Co je rovněž důležité, květnové počasí zastavilo další generaci kůrovce,“ doplnila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

I přes relativně deštivý a chladný květen se ale desetina území České republiky potýká s extrémním zemědělským suchem. Vůbec nejhorší situace je v Ústeckém kraji, ale také v částech Středočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje. Zasaženy jsou také Liberecký a Pardubický kraj.

Vědci určují stupeň sucha jako poměr aktuální nasycenosti půdy do jednoho metru a průměru nasycenosti v tomto období za období 1961 až 2010. Na současném suchu se projevuje srážkově chudý duben, kdy podle informací Českého hydrometeorologického ústavu napršelo průměrně pouze 25 milimetrů, což je 60 procent průměru z období 1981 až 2010.

Scroll to Top