V Číně představili auto na vodu, kolem akce pochybnosti

Čínská automobilka v prefektuře Nan-jang představila auto, které jezdí na vodu. Dodávka má na 300 až 400 litrů vody ujet až 500 kilometrů. Prototyp firmy Qingnian Cars prý měl podniknout první testovací jízdu při plánované návštěvě delegace komunistické strany. Podle zástupců společnosti proběhla testovací jízda úspěšně. Portál autoforum.cz uvedl, že tvrzení nebyla podložena jasnými fakty.

„Úsilí vynaložené na výzkum a vývoj je obchodním tajemstvím, které nemohu odhalit. Dosáhli jsme toho za nízkých nákladů a jde o technologie naší společnosti. Voda, kterou používáme, je naše, nemusíme se zaměřit na Blízký východ a kupovat ropu. Voda navíc neznečišťuje planetu,“ měl novinářům sdělit generální ředitel společnosti Pang Qingnian.

Automobilka podle autoforum.cz hovoří o vodě jako o zdroji vodíku, který je následně použit na pohon vozu. Za normálních okolností je ale problémem, že z vody se vodík získává elektrolýzou, která je velice náročná na vstupní energii. Základní informace z Číny hovoří o tom, že vodík vzniká použitím blíže neupřesněného katalyzátoru při reakci vody a hliníkového prášku. Automobilka říká, že používá recyklované reaktanty, takže náklady na celý proces jsou zlomkové oproti elektrolýze.

Ilustrační foto 

Scroll to Top