Fekální znečištění vody může přenést i žloutenku

Se zahájením koupací sezony je vždy na místě si ověřit kvalitu vody v dané lokalitě. Ta totiž může v řadě případů způsobit řadu zdravotních komplikací. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové se na kvalitě vody nejvíce podepisuje intenzita slunečního svitu, větru, počet srážek a její teplota.

„Obecně platí, že pokud se bude držet počasí, kdy bude hodně slunečního svitu a málo dešťů, tak je větší pravděpodobnost, že se ve vodě budou tvořit sinice a bude méně kvalitní ke koupání,“ informovala Šalamunová. Během sezony si může veřejnost kvalitu vody zkontrolovat na internetových stránkách krajské hygienické stanice. „Rizikem v koupalištích jsou přemnožené sinice a fekální znečištění,“ upozornila mluvčí.

Zejména přemnožené sinice mohou být spouštěcím mechanismem pro kožní alergické reakce či podráždění očí. „Pokud se při pozření dostanou sinice, nebo jakékoliv znečištění do organismu, můžou způsobit střevní potíže. Fekální znečištění vody může přenést i žloutenku typu A,“ zdůraznila mluvčí.

Hygienici ve Středočeském kraji se obvykle zaměřují na ta koupaliště, která nemají provozovatele. Za přírodní totiž odpovídá provozovatel. Podle Šalamunové je na něm, aby na kvalitu vody adekvátně reagoval. „Pokud je voda nevhodná ke koupání, nebo je vyhlášený zákaz koupání, mělo by to být viditelně označené u vodní plochy,“ doplnila mluvčí hygieniků.

Scroll to Top