V Hlinsku vybudují přírodní koupaliště

Hlinsko se připravuje na stavbu biotopu, který by měl sloužit veřejnosti od léta 2020. Vznikne na místě současného čtyřicet let nepoužívaného koupaliště. K největším výhodám biotopů patří to, že nezatěžují přírodu chemií, a rostliny, které čistí vodu, ji dokážou ohřát o dva až tři stupně.

Město již má vyřešenu otázku kapacity vodních zdrojů. První napouštění biotopu bude zajištěno kombinovaně z vodovodního řadu a z vrtu. Provozní dopouštění každý den zajistí sedmdesátimetrový vrt. Jeho kapacita je proti plánované spotřebě zhruba trojnásobná. V České republice je v současnosti zhruba 30 biotopů určených ke koupání – jde o variantu k bazénům, koupalištích s chlorovanou vodou nebo aquacentrům. V uměle vytvořených biotopech se o čistotu vody stará přírodní ekosystém.

„Pro provozovatele biotopů jsou největší výhodou oproti koupališti nižší náklady. Pro návštěvníky chemicky neupravená voda. Obecně je to něco úplně jiného než koupaliště,“ řekl například v roce 2017 provozovatel biotopu v Honěticích na Kroměřížsku Igor Pokorný. Za světovou výkladní skříň biotopů je považováno sousední Rakousko.

Ilustrační foto 

Scroll to Top