Vodohospodáři upouštějí beskydské přehrady

V souvislosti s vytrvalými a vydatnými srážkami v Beskydech, vzrůstajícími průtoky v tocích a predikcí pro další období přistoupil správce nádrží v Beskydech a Podbeskydí k odpouštění většího objemu vody z přehrad, aby byly připraveny přijmout zvýšené přítoky v dalších hodinách a dnech.
Z největší beskydské nádrže Šance na řece Ostravici začali vodohospodáři z Povodí Odry odpouštět v úterý odpoledne sedm a půl metru krychlového za sekundu. Ve středu odpoledne už z přehrady odtékalo třicet dva metrů krychlových za sekundu, přičemž přítok byl ještě o několik sekundových litrů vyšší. Hladina byla ve středu ve tři hodiny odpoledne půl metru pod úrovní zásobního prostoru.

Z údolní nádrže Morávka na stejnojmenné řece odtékalo ve středu po obědě více než deset metrů krychlových vody. Přítok byl zhruba na stejné úrovni a hladina se nacházela zhruba půl metru pod úrovní zásobního prostoru.
Obě vodní díla mají vodárenské využití a slouží jako zdroj surové vody pro výrobu pitné vody v úpravnách společnosti SmVaK Ostrava v Nové Vsi a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Scroll to Top