BBC News: KLDR sužuje nejhorší vlna sucha za poslední desítky let

Severní Koreu údajně postihlo nejhorší sucho za posledních 37 let. Režim vyzval občany k boji proti škodám na úrodě způsobeným nepřízní počasí. S odvoláním na severokorejské úřady o tom informoval server BBC News.

Tisková agentura KCNA v Pchjongjangu uvedla, že za prvních pět měsíců letošního roku spadlo v KLDR v průměru pouhých 54,4 milimetru srážek, což je nejméně od roku 1982, kdy ve stejném pětiměsíčním období dosáhl průměrný úhrn srážek v zemi 51,2 milimetru.

Světový program pro výživu (WFP) počátkem května upozornil, že příděly jídla v zemi klesly na 300 gramů na den, což je v tuto roční dobu historicky vůbec nejnižší úroveň. Podle informací OSN potřebuje naléhavou potravinovou pomoc až deset milionů lidí, což je zhruba 40 procenta obyvatelstva. „Zatím není zřejmé, jak špatná situace je. Jako se vším, co se týká KLDR, nejsou údaje transparentní,“ uvedl Oliver Hotham ze zpravodajského serveru NK News, který se na zemi zaměřuje.

List Rodong Sinmun: Voda je nyní zapotřebí víc než kdy dřív

Podle severokorejského listu země svádí urputný boj, aby škodám způsobeným suchem zamezila. V roce 2017 zřejmě způsobila vlna veder v KLDR těžké škody na úrodě rýže, kukuřice, brambor a sójových bobů. Severokorejské úřady však kromě počasí označily za viníky situace státy, které na ni uvalily mezinárodní sankce. Ty byly zpřísněny po sérii jaderných a raketových testů KLDR v posledních letech.

 

Scroll to Top