Středočeští hygienici se připravují na koupací sezonu

Na koupání v přírodě sice ještě vhodné počasí není, ale středočeští hygienici jsou na nadcházející sezonu téměř nachystaní. Ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Libuše Polanská stanovila monitorovací kalendář, který určuje termíny odběrů vzorků vody k rozborům. S těmi hygiena začne 20. května a potrvají až do srpna.

Teplé počasí sice mnohdy vybízí k návštěvě koupališť a rybníků, ale předem je vhodné si ověřit kvalitu vody. Ta totiž může v řadě případů způsobit řadu zdravotních komplikací. Podle mluvčí středočeských hygieniků Dany Šalamunové se na kvalitě vody nejvíce podepisuje intenzita slunečního svitu, větru, počet srážek a její teplota.

„Obecně platí, že pokud se bude držet počasí, kdy bude hodně slunečního svitu a málo dešťů, tak je větší pravděpodobnost, že se ve vodě budou tvořit sinice a bude méně kvalitní ke koupání,“ informovala dříve Šalamunová. Během sezony si může veřejnost kvalitu vody zkontrolovat na internetových stránkách krajské hygienické stanice. „Rizikem v koupalištích jsou přemnožené sinice a fekální znečištění,“ upozornila Šalamunová.

Zejména přemnožené sinice mohou být spouštěcím mechanismem pro kožní alergické reakce či podráždění očí. „Pokud se při pozření dostanou sinice, nebo jakékoliv znečištění do organismu, můžou způsobit střevní potíže. Fekální znečištění může přenést žloutenku typu A,“ zdůraznila mluvčí.

Hygienici ve Středočeském kraji se obvykle zaměřují na ta koupaliště, která nemají provozovatele. Za přírodní totiž odpovídá provozovatel. Podle Šalamunové je na něm, aby na kvalitu vody adekvátně reagoval. „Pokud je voda nevhodná ke koupání, nebo je vyhlášený zákaz koupání, mělo by to být viditelně označené u vodní plochy,“ doplnila mluvčí hygieniků.

Ilustrační foto 

Scroll to Top