V Aqualandu Moravia postaví 250 metrů dlouhý tobogán

Po téměř 250 metrů dlouhém tobogánu se projedou příští rok návštěvníci v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku. V současnosti jsou již vyrobené díly, které dorazí z Kanady. Podobná atrakce zatím nemá v Evropě obdoby. Nejbližší podobný tobogán se nachází jen na Kanárských ostrovech. Redakce vodarenstvi.cz také sleduje plány čínských investorů u Nových Mlýnů.

Od začátku roku 2018 mohou také návštěvníci Aqualandu využívat dva venkovní bazény s termální vodou o teplotě 37 stupňů Celsia. Jejich realizace vyšla na osm milionů korun. „Vyslyšeli jsme přání našich návštěvníků, kteří si chtějí i v zimě užívat koupání venku. Ke dvěma venkovním bazénům proto přidáme další, které budou uzpůsobené pro kumulaci horké vody,“ komentoval v listopadu 2017 novinku ředitel Aqualandu Petr Pavlacký.

Čínský investor plánuje u Nových Mlýnů postavit lázeňský komplex

Jihomoravský kraj obdržel v prosinci 2017 od čínské společnosti RiseSun plány na proměnu turisticky oblíbené lokality u nádrže Nové Mlýny v Pasohlávkách, které leží zhruba 30 kilometrů jižně od Brna. Zahraniční investor chce na jižní Moravě na projekt vynaložit až dvě miliardy korun a plánuje také výstavbu více než čtyřiceti rodinných domů. Jihomoravský kraj je nadpolovičním akcionářem ve společnosti Thermal Pasohlávky, která má s čínskou stranou v obci spolupracovat. Zbytek akcií drží samotné Pasohlávky. Ty mají do projektu vložit pozemky za 363 milionů korun. Výstavbu pak zafinancuje RiseSun.

 V první etapě bude podle propočtů potřeba nejméně 1,2 miliardy korun. Zatím není jasné, kdy stavba odstartuje. Projekt musí schválit zastupitelé. Starostka obce se 700 obyvateli Martina Dominová uvedla, že je zvlášť důkladně zvážit výstavbu čtyřiceti rodinných domů. V Pasohlávkách totiž plánují stavět také další investoři a je na komunálních politicích, aby rozhodli, jestli nebude více stavebních zásahů přílišnou zátěží pro obec.

O výstavbě komplexu se hovořilo od roku 2007. Letos v září podepsala společnost Thermal Pasohlávky memorandum s developerskou skupinou RiseSun a také s Tianjinskou akademií o vzniku ambulance tradiční čínské medicíny. Akademie bude odborným garantem, který nejprve nastaví projekt a dále vyškolí personál. Komplex s dvoutisícovou kapacitou by měl vytvořit pracovní pozice pro 500 až 700 lidí. Lázeňští odborníci však uvedli, že problém může nastat v hledání pracovníků, kterých je dnes na trhu nedostatek. V blízkosti lokality se nachází významné hydrotermální zdroje a CHKO Pálava. Součástí obce je i katastrální území zatopeného Mušova, který byl vymazán ze seznamu sídel v roce 1980 a definitivně zatopen v roce 1987.

Scroll to Top