Povodí Vltavy: Přehrada Švihov na Želivce je téměř plná

Přehrady v povodí Vltavy jsou po tání sněhu téměř plné. Pár centimetrů do úrovně zásobního prostoru chybí švihovské nádrži. Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly je naplněna z 97,5 procenta. Nejhorší situace zde byla v roce 1993, kdy vlivem sucha došlo k zaklesnutí o 11,5 metru.

Vodu ze Švihova pije zhruba milion a půl lidí. Přehrada zásobuje Prahu, její aglomeraci a část Vysočiny. Podle vodohospodářů hladina přehrady stoupá o tři až čtyři centimetry za den. Z 90 procent jsou naplněny také další přehrady ve správě Povodí Vltavy. Například Orlík z 92 procent. Vodohospodáři však upozornili, že i přes aktuálně pozitivní stavy přehrad zůstávají opatrní. Může se totiž stát, že budou brzy muset začít přehrady pomalu upouštět a tím zásobovat toky řek. Loni takto v celém Česku vypustili asi 450 milionů kubíků vody

Vláda se zaměří na čištění vody u Švihova

Na hrázi vodního díla Švihov se v květnu 2018 uskutečnilo jednání členů Vlády ČR. Hlavním tématem byly dodávky pitné vody z Vysočiny pro Střední Čechy a Prahu. Na místě byli zástupci vedení kraje Vysočina, zainteresovaní ministři a předseda vlády. Ministři od radních zjistili, že na čištění vody v okolí chybí až miliarda korun.

„Ze 102 obcí v povodí vodního díla Želivka má odpovídající čistírnu odpadních vod 18 procent sídel, ostatním chybí peníze – nejen na čistírnu, ale i na kanalizaci,“ sdělil loni portálu novinkyvysocina.cz radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Krajští radní se proto pokusí vládu přimět k úpravě kritérií pro dotace.

Na podporu hospodaření s pitnou i odpadní vodou uvolnila Vysočina obcím od roku 2002 840 miliónů korun. Letos rozdělí dalších 70. Vedení kraje také žádá po vládě konkrétní systémové řešení hospodaření s vodou. V současnosti probíhá komplexní modernizace Úpravny vody Želivka, která by měla skončit v roce 2020.

Scroll to Top