Zbarvená voda v domácnostech na Frýdlantsku

Kvůli tání sněhu na vrcholcích Jizerských hor teče některým domácnostem hnědě zbarvená voda. Může za to rašelina i přesto, že nová úpravna vody v Bílém Potoce je zrekonstruovaná a funguje ve zkušebním režimu. Prudké tání ji však dělá problémy. Ostrý provoz linky by měl být spuštěn na začátku léta.

Frýdlantská vodárenská společnost přiznala, že lidem může téct voda ve stejné kvalitě jako před rekonstrukcí úpravny. Přes zabarvení však není nijak závadná. „Během sledovacího období lze s velkou přesností určit i požadavky na elektrickou energii nebo náklady na provoz úpravny vody v budoucnu,“ vysvětlil ředitel VHS Martin Žagan. Úpravna bude zásobovat přes deset tisíc lidí a je hlavním výrobcem pitné vody v oblasti. Původní technologie totiž nesplňovala požadavky pro zajištění vody odpovídající kvality.

Modernizace byla nutná zejména proto, že voda již nesplňovala požadované parametry. Úpravna při přívalových nebo delších deštích nedokázala vyřešit problém se zákalem vody. Další významná úpravna v oblasti leží ve Frýdlantu. Obě fungují od poloviny 70. let a v roce 2010 měla FVS připravený projekt na jejich modernizace za 358 milionů korun. Kvůli odstraňování povodňových škod po záplavách v srpnu 2010 od něj musela upustit. Nakonec se do frýdlantské úpravny investovalo 15 milionů korun.

Ilustrační foto

Scroll to Top