Jarní deratizaci zahájila i Šumperská provozní a vodohospodářská společnost

Vodohospodáři na Šumpersku letos položí 2,5 tisíce nástrah. Akce proběhne standardně ve dvou etapách. Současná bude probíhat zhruba do konce dubna a bude na ni použito 0,5 tuny návnady.

„Chceme apelovat na všechny obyvatele, aby nesplachovali zbytky jídel a rozpuštěné tuky ze smažení, které potkanům následně slouží jako potrava. Všechny vlastníky nemovitostí žádáme o součinnost při boji s potkany tak, aby zajistili deratizaci svých objektů a vnitřních rozvodů, protože bez jejich pomoci a koordinace s plošnou deratizací je celková účinnost deratizace snížena,“ zdůraznili vodohospodáři.

Kromě obtížně kontrolovatelného výskytu potkanů však k jejich množení přispívají nezodpovědným chování také obyvatelé. Jedná se zejména o vyhazování zbytků potravin do veřejného prostoru nebo okolí kontejnerů. Zvířata se totiž rychle rozmnožují a jeden pár může mít až 70 mláďat. Pravidelně se také pohybují v okolí lidí bez domova.

Vzhledem k tomu, že potkani často migrují, se místa výskytu mění. K jejich hubení se může používat například přípravek Hubex. Obsahuje pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Nástrahy jsou obvykle pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Když potkan malou část zkonzumuje, začne mu řídnout krev a zemře na vnitřní krvácení.

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin, restaurace a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá a naše akce vždy probíhají vždy v koordinaci s nimi. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ řekl například ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

ŠPVS je provozní společností, která na základě dlouhodobých smluv spravuje a provozuje vodohospodářský majetek měst, obcí a zejména akciové společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk sdružující 6 měst a 24 obcí okresu Šumperk.

Ilustrační foto 

Scroll to Top