Začíná plošná deratizace potkanů v Praze

Ve středu 3. dubna odstartovala v metropoli deratizace hlodavců. Město na několikaměsíční akci vynaloží 3,7 milionu. V hlavním městě žije podle odhadů několik milionů potkanů a na jednoho obyvatele připadá zhruba čtyři až pět hlodavců. Povinnost hubení je stanovena zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Díky pravidelné deratizaci se daří udržovat množství hlodavců na přijatelné úrovni. Zvířata se totiž rychle rozmnožují a jeden pár může mít až 70 mláďat. Potkaní žijí kromě kanalizace také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam lidé vyhazují odpadky. Pravidelně se také pohybují v okolí lidí bez domova. Místa, kde jsou nástrahy položeny, musí být vyznačena varovnými cedulemi.

Vzhledem k tomu, že potkani často migrují, se místa výskytu mění. K jejich hubení se může používat například přípravek Hubex. Obsahuje pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu. Když potkan malou část zkonzumuje, začne mu řídnout krev a zemře na vnitřní krvácení. V některých lokalitách provádějí deratizace městem vybrané odborné firmy, v kanalizační síti pak PVK. Po ukončení akce hygienici zpracovávají zprávu o provedení a výsledcích cyklické deratizace v Praze. Například v roce 2017 Praha na povrchovou deratizaci vynaložila tři miliony korun a PVK pět milionů korun.

„Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí se svými prostory a objekty také města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá. Deratizace pro naši společnost realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ nastínil v minulosti pro vodarenstvi.cz zkušenosti s deratizací ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Scroll to Top